Huawei P30 lite zamiast P30 Pro: co tracisz, a co zyskujesz?

Strona głównaHuawei P30 lite zamiast P30 Pro: co tracisz, a co zyskujesz?
03.07.2019 13:23
Huawei P30 lite zamiast P30 Pro: co tracisz, a co zyskujesz?
Redakcja
Redakcja

Zarówno Huawei P30 lite, jak i P30 Pro cieszą się ogromną popularnością. Po który model warto sięgnąć? Postaramy się rozwiązać dylemat.

bEIGsXcl

Choć oba smartfony należą do sztandarowej linii P30, dzieli je dość duża przepaść cenowa. Dużo osób zastanawia się więc, czy lepiej dopłacić do flagowca, czy jednak zaoszczędzić trochę gotówki sięgając po tańszy wariant.

Rozwiązanie dylematu jest o tyle nieoczywiste, że Huawei P30 lite wbrew pozorom nie pod każdym względem ustępuje droższemu bratu. Pod niektórymi względami jest wręcz przeciwnie.

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: wzornictwo

Smartfony są bardzo do siebie podobne. Oba mają ekrany z bardzo małymi ramkami. Oba mają wizualnie zbliżone plecki. O ile Huawei P30 Pro ma jednak obudowę wykonaną z metalu i szkła, o tyle w przypadku tańszego modelu producent postawił na tworzywo sztuczne.

350265078094129089

Plus zastosowania tworzywa sztucznego jest taki, że Huawei P30 lite jest lżejszy. I to zauważalnie, bo o ponad 30 gramów.

350265078094260161

Obudowa lite'a jest także krótsza, węższa i smuklejsza, dzięki czemu wyraźnie lepiej leży w dłoni. Pod względem ergonomii tańszy model wygrywa więc starcie z flagowym przedstawicielem serii.

bEIGsXcn

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: wyświetlacz

Huawei P30 Pro ma doskonały wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości 1080p+. Zastosowana matryca generuje piękne, żywe kolory i idealnie głęboką czerń.

W przypadku P30 lite zastosowano matrycę LCD. Ekran ma krótszą przekątną (6,15 zamiast 6,47 cala), ale dokładnie taką samą rozdzielczość, co przekłada się na wyższe zagęszczenie pikseli. Jeśli ktoś ma sokoli wzrok, zauważy, że obraz na ekranie tańszego modelu jest nieco ostrzejszy.

O ile w Huaweiu P30 Pro ekran ma zakrzywione boki, o tyle w P30 lite jest całkowicie płaski. Które rozwiązanie jest lepsze? Kwestia preferencji.

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: zabezpieczenia biometryczne

W droższym modelu czytnik linii papilarnych został zintegrowany z wyświetlaczem. W tańszym skaner umieszczono na pleckach.

350265078094653377

W tym przypadku wybór można uzależnić od indywidualnych preferencji. Czytnik lite'a jest co prawda nieco szybszy, ale główna różnica dotyczy umiejscowienia. Kwestia tego, czy ktoś woli odblokowywać telefon z użyciem kciuka, czy jednak palca wskazującego.

bEIGsXct

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: aparat

Co tu dużo mówić – Huawei P30 Pro to prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon na rynku. Superczuła matryca SuperSpectrum, znakomita jakość zdjęć nocnych i peryskopowy teleobiektyw z 10-krotnym hybrydowym zoomem gwarantują mu miejsce na szczycie fotograficznych rankingów.

Huawei P30 lite także nie ma powodów do wstydu, oferując jeden z najlepszych aparatów w swojej klasie cenowej. Główna matryca jest wyjątkowo duża i ma rozdzielczość aż 48 Mpix. Towarzyszy jej dodatkowy aparat z ultraszerokokątnym, pozwalający uchwycić szerszy kadr, oraz sensor odpowiedzialny za wykrywanie głębi i nakładanie efektu rozmytego tła. Nie zabrakło trybu nocnego, poprawiającego jakość zdjęć po zmroku.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Huawei P30 lite robi ładne, szczegółowe zdjęcia z wysoką rozpiętością tonalną. Sztuczna inteligencja odpowiada natomiast za odpowiednie nasycenie kolorów i kontrast.

bEIGsXcu

Cieszy również obecność szerszej optyki, która przydaje się podczas fotografowania większych grup osób lub dużych obiektów z niewielkiej odległości.

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: oprogramowanie i wydajność

Obaj przedstawiciele linii P30 działają pod kontrolą najnowszego Androida 9 Pie z nakładką EMUI 9. Tym samym oba smartfony są funkcjonalnie do siebie zbliżone.

350265078095505345

P30 Pro ma potężny układ Kirin 980, dzięki czemu jest prawdziwym demonem wydajności. Kirin 710 z P30 lite nie ma aż tak dużego zapasu mocy, ale także pracuje szybko i sprawnie, bez żadnych zadyszek.

bEIGsXcv

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: bateria

Tańszy model ma fizycznie mniejszy akumulator (3340 zamiast 4200 mAh), ale te liczby niekoniecznie odzwierciedlają różnice w działaniu obu smartfonów. Energooszczędny układ i mniejszy ekran robią swoje.

W codziennym użytkowaniu oba smartfony to prawdziwe długodystansowce, dla których dwie doby z dala od gniazdka to żaden wyczyn. Huawei P30 Pro potrafi dłużej pracować na włączonym ekranie, ale za to lite lepiej znosi odtwarzanie muzyki czy tryb czuwania.

Huawei P30 lite i Huawei P30 Pro: podsumowanie

Jeśli szukasz telefonu o dopieszczonej specyfikacji i najlepszym możliwym aparacie, wybierz P30 Pro.

P30 lite jest jednak bardzo dobrą propozycją dla oszczędnych. W dużo niższej cenie oferuje podobne wzornictwo i zbliżony zestaw funkcji. Poza tym pod niektórymi względami nie tylko nie ustępuje flagowcowi, ale i wręcz go przebija.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEIGsXdj