Huawei P40 z możliwym dual boot. Android i HarmonyOS na jednym urządzeniu

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak

14.10.2019 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oj zaskakujący bywa ten HarmonyOS. Najpierw przedstawiciele Huawei mówili o nim jak o alternatywnie dla Androida, by w końcu zaprezentować mikrojądro tworzone ponoć z myślą o internecie rzeczy i inteligentnej galanterii, a ostatecznie i tak powrócić do koncepcji systemu pełną gębą smartfonowego. Internet donosi o kolejnej wizji.

Niedawno Huawei wprowadził nową generację popularnej serii Mate, która nie ma oficjalnego wsparcia dla aplikacji i Usług Google. Dyrektor generalny firmy powiedział, że jeśli działania Google będą kontynuowane, kolejnej wiosny wdroży swój system operacyjny Harmony na Huawei P40 – czytamy na łamach Huawei Advisor. Co jednak bardziej zaskakujące, według ujawnionych informacji system Huawei będzie dystrybuowany równolegle z Androidem.

Przedsiębiorstwo z Shenzhen miałoby zdecydować się na dual boot, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać to, co odpowiada mu najbardziej. Przy czym rzekomo jest to już kwestia nie tylko odcięcia Huawei od Usług Google, ale także ograniczeń, jaka amerykańska firma próbuje narzucać chińskiemu gigantowi w dziedzinie rozwoju nakładki EMUI 10.

Trochę to wszystko pokrętne

Jest to dość zaskakujące tłumaczenie, gdyż otwartoźródłowy Android AOSP w teorii może być zaadoptowany przez każdego, bez żadnych dodatkowych umów. Licencjonowanie nie wydaje się problemem. Kod dostępny jest głównie na licencji Apache 2.0, która umożliwia wykorzystanie w oprogramowaniu zamkniętym. Jedynie fragmenty zaczerpnięte z Linuksa są na GPLv2, co wymusza dalsze dzielenie się źródłem, ale od nakładki do kernela długa droga.

Zresztą, Huawei od lat jest jednym z najbardziej aktywnych członków społeczności pingwinka i bardzo chętnie publikuje kolejne rozszerzenia. Tym bardziej trudno określić, co mogą mieć na myśli ludzie mówiący o utrudnionym rozwoju EMUI 10. No chyba, że wciąż mimo wszystko chodzi wyłącznie o Usługi Google. Jednak to w żadnym razie nie jest tematem nowym.

Pierwsze testy są już prowadzone

Bądź co bądź, zespół Huawei Advisor jest pewny swego: Huawei P40 otrzyma dual boot. Jak twierdzą, rozwiązanie znajduje się już na etapie testów, choć te są póki co wstępne, przez co brakuje danych dotyczących wydajności i kompatybilności. Można więc co najwyżej cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń, przeplatając oczekiwanie ambitnymi wypowiedziami przedstawicieli Huawei. Takich jak ta dyrektora generalnego Rena Zhengfei, który powiedział ostatnio, że "w ciągu dwóch lat HarmonyOS będzie jak iOS", cokolwiek ma to nie znaczyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)