iLife '09

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak pisaliśmy wczoraj, wśród nowości przedstawionych na wczorajszym Keynote znajduje się nowa wersja pakietu iLife, który zawiera bardzo łatwe w obsłudze aplikacje do pracy ze zdjęciami, filmami i muzyką.

Najwięcej zyskał program iPhoto. Na pierwszy rzut oka jest to przyjemny dla oka katalog zdjęć, jednak kryje w sobie wiele więcej. W poprzednich wersjach program układał nasze zdjęcia według daty i tworzył "wydarzenia" na tej podstawie. Najnowsza wersja dodatkowo przeskanuje importowane zdjęcia w poszukiwaniu twarzy i, jeśli nadamy twarzy imię, pozwoli przeglądać zdjęcia na podstawie występujących na nich członków rodziny czy znajomych. Poza tym do biblioteki dołączy znana z Panoramio i podobnych serwisów geolokalizacja. Dane o położeniu zostaną odczytane automatycznie z iPhone oraz aparatów wyposażonych w GPS, w innym przypadku lokalizację podajemy własnoręcznie. Tak opisane zdjęcia możemy nadal udostępniać na stronach Mobile Me, wydrukować w postaci albumu lub tworzyć pokazy slajdów (slideshow). Nowością jest możliwość stworzenia mapy zawierającej nasze zdjęcia, co jest doskonałym pomysłem na prezentację wycieczki.

GarageBand to bardzo prosty w obsłudze program, dzięki któremu skomponujemy własną muzykę i dołączymy do filmu lub pokazu slajdów. Interfejs programu niewiele się zmienił, ale twórcy dołączyli do programu małą niespodziankę. Jest nią sklepik z lekcjami gry na instrumentach. W sklepie znajdziemy filmy instruktażowe stworzone przez takich artystów jak Norah Jones, Sarah McLachlan czy Sting, którzy prezentują swoje utwory. Jeden film ma kosztować $4.99 i zawierać informacje od pozycji dłoni na gitarze lub pianinie, po historię piosenki. Po nauce możemy stworzyć wirtualny zespół w programie i dzięki nowej funkcji, jaką jest Magic GarageBand Jam, odegrać nasz utwór w jego towarzystwie.

Pozornie niewiele zmieniło się w iMovie, choć po bliższym przyjrzeniu się widać, że zbliżył się o kilka kroków do profecjonalnego narzędzia, jakim jest Final Cut Studio. Poza garścią nowych efektów i przejść do iMovie dołaczony został Precision Editor, dzięki któremu wykonamy bardziej precyzyjny montaż (co do klatki). Kolejną zbliżającą do profesjonalnego narzędzia funkcją jest stabilizacja obrazu, która pozwoli pozbyć się efektów, jakie zyskujemy kręcąc film bez statywu. A skoro iPhoto wspiera geolokalizację zdjęć czym byłby iMovie bez możliwości stworzenia animowanej mapy?

I na koniec nieco o nowym iWeb, dzięki któremu opublikujemy w sieci galerię zdjęć, filmów, albo prostą stronę. Do strony możemy dołączać Widgety - drobne interaktywne aplikacje działające w określonym miejscu strony. Może to być fragment mapy, odliczanie, zrzut z kamery internetowej itp. Nowością jest wbudowana możliwość synchronizacji strony po FTP, dzięki czemu użytkownik przestaje być zmuszony do ręcznej publikacji swojego dzieła w miejscach innych, niż serwis Mobile Me.

Pełna wersja pakietu kosztuje $79 dla jednego użytkownika lub $99 dla pięciu użytkowników w wersji Family Pack. Z nowym komputerem Mac (kupionym po 6 stycznia 2009) pakiet w wersji '09 sprzedawany jest w promocyjnej cenie $9.95, jako opcjonalne uaktualnienie zainstalowanej już wersji '08. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie cena pakietu w Polsce, ale prawdopodobnie identyczna jak poprzedniej wersji pakietu.

© dobreprogramy