iPad Air Plus – na wiosnę Apple podniesie poprzeczkę dla tabletów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Odkąd na rynek trafiły pierwsze hybrydowe tablety-laptopy z odłączaną klawiaturą, Microsoft próbuje przekonać klientów, że to urządzenia o możliwościach daleko większych niż iPady. Wygląda jednak na to, że już w przyszłym roku Apple wprowadzi na ten rynek swój własny hybrydowy tablet. Schemat obudowy takiego sprzętu trafił w ręce redaktorów japońskiego serwisu Macotakara.

Bezpośrednim konkurentem Surface Pro 3 i podobnych urządzeń będzie iPad Air Plus. Tablet o rozmiarach 305,31 × 220,8 × 7 mm (cieńszy nawet od iPhone'a 6) wypełnić ma lukę między obecnymi iPadami a MacBookami Air . W przeciwieństwie jednak do sprzętu Microsoftu, jego jednostką centralną nie będzie czip Intela, lecz procesor A9, kolejny z linii układów SoC projektowanych przez Apple.

A9 zapowiada się na bardzo ciekawą konstrukcję. Jego producentem będzie najprawdopodobniej tajwański TSMC, który zamierza do tego wykorzystać swój nowy proces 16 nm z tranzystorami FinFET Turbo, dopasowany do specyficznych wymogów Cupertino. Nie jest jednak wykluczone, że Apple wróci do fabów Samsunga – koreański potentat coraz śmielej mówi o swoim nowym procesie 14 nm, pozwalającym na uzyskanie do 20% większej wydajności i 35% mniejszego zużycia energii niż czipy wykonane w standardowym dziś procesie 20 nm. Pojawiają się nawet sugestie, że nowy procesor Jabłka będzie produkowany zarówno w Korei jak i na Tajwanie.

Nowy czip miałby korzystać z czterech 64-bitowych rdzeni, następców Cyclone v2 wykorzystywanych w A8X z iPada Air 2, jak również zintegrowanego GPU od PowerVR siódmej generacji (Series 7XT). Najpotężniejsze GPU z tej rodziny, GT7900, przynosi 16 klastrów shaderów z łącznie 512 rdzeniami, zapewniającymi nawet o 60% większą wydajność niż najsilniejsze układy graficzne Series 6XT. Imagination Technologies, właściciel PowerVR, mówi o rozdzielczościach 4K i efektach graficznych porównywalnych z efektami dostępnymi współczesnym konsolom, przeniesionych bezpośrednio do urządzeń mobilnych.

Oprócz potężnej, a zarazem energooszczędnej jednostki centralnej, iPad Air Plus wyróżniać się ma wbudowaniem aż czterech głośników, tak by zapewniać dźwięk stereo zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. Obudowa ma być w całości wykonana z aluminium, zaś wyświetlacz (mówi się o Retinie 4K) pokryty szkłem Gorilla Glass nowej generacji.

W doniesieniach Japończyków mowa też o czwartej generacji iPadzie Mini, który wykorzysta jako jednostkę centralną układ A8X z obecnego iPada Air 2. Oba urządzienia miałyby być zaprezentowane już na wiosnę 2015 roku. Jeśli okażą się pod względem wydajności dorównywać czipom Intel Core M, stosowanym w hybrydowych urządzeniach z Windows, będzie to prawdziwy przełom dla całej rodziny ARM: architektura x86 przestanie być niedościgniona pod względem wydajności.

© dobreprogramy
s