r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

iPhone i MacBook zainteresowały CIA – Wikileaks upublicznia nowe dane

Strona główna AktualnościBEZPIECZEŃSTWO

Dzisiaj ciąg dalszy odkryć w ramach wycieku dokumentów CIA w serwisie Wikileaks, ochrzczonego mianem Vault-7. Na świat wychodzi „Dark Matter”, czyli kolejna seria zapisów, która tym razem dotyczy sprzętu mobilnego Apple. Dokumenty opisują stosowane przez CIA sposoby hackowania systemu macOS oraz mobilnego iOS-a. Jak się okazuje, iPhone był na celowniku praktycznie od początku swojego istnienia, już w 2008 roku.

Celem Agencji było stworzenie takiego malware, które będzie zaszywało się w oprogramowaniu urządzeń z logo Apple. W dodatku na tyle sprytnie, że nie usunęłaby go nawet próba reinstalacji systemu. Tylko w ten sposób użytkownik końcowy nie miałby praktycznej możliwości pozbycia się „szkodliwych” dodatków w oprogramowaniu.

Jak się okazuje, iPhony miały być zarażane praktycznie zaraz po opuszczeniu fabryk, możliwie jak najwcześniej w całym łańcuchu dostarczania produktów do sklepów, a później klientów. Rozwiązania szpiegujące przygotowano również na macOS-a, w szczególności na MacBooka Air.

r   e   k   l   a   m   a

Jednym z projektów, jakie opisane są w pakiecie opublikowanych dokumentów jest Sonic Screwdriver (tu fani Doktora Who nieco się uśmiechną). Celem były komputery z systemem macOS. Trik polegał na wykorzystaniu adaptera sieciowego podłączonego do komputera przez złącze Thunderbolt, aby zyskać dostęp do firmware. Tym sposobem droga do dalszych działań zostawała otwarta: możliwa więc była na przykład instalacja kolejnych programów, oczywiście niezależnie od zastosowanych przez użytkownika komputera haseł zabezpieczających.

Jak widać, w dzisiejszym świecie inwigilacja prowadzona przez służby bezpieczeństwa to codzienność. Przypomnijmy z tego miejsca, że opisywane tu urządzenia Apple'a to nie jedyny cel CIA opisywany w dokumentach w ramach wycieku. Ciekawe w jakich jeszcze urządzeniach możemy spodziewać się niechcianego softu, o którego istnieniu nie wiemy?

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.