Pulpit semantyczny Nepomuk

Użytkownicy nowego KDE (4.4) mogą cieszyć się pulpitem semantycznym Nepomuk. Jest to nadzwyczaj ciekawa technologia, pozwalająca wyszukiwać dane nie tylko za pomocą nazw, ale również na podstawie metadanych dodanych przez użytkownika lub nawet treści plików.

Po pierwszym zalogowaniu się do środowiska system poinformuje nas czy mamy wszystkie potrzebne komponenty do uruchomienia usługi. Najczęściej będziemy musieli doinstalować pakiet virtuoso-minimal. Jeżeli wszystko jest gotowe otrzymamy powiadomienie o rozpoczęciu indeksowania naszych danych za pomocą demona strigi. Może to trochę potrwać - w zależności od ilości zgromadzonych danych w katalogach, które mają być przeszukane (domyślnie katalog domowy).

Najpierw o metadanych. W Doplhinie, domyślnym menedżerze plików w KDE, po prawej stronie (domyślnie, włączanie lub wyłączanie F11) znajdziemy panel Informacje. Po najechaniu kursorem na dowolny plik lub katalog będziemy mogli edytować metadane tego pliku lub katalogu. Możemy go ocenić, skomentować lub dodać tagi. Oczywiście, możemy tę operację wykonać również na zbiorach plików, co pomaga znacznie zaoszczędzić czas. Dzięki dobrze dobranym tagom możemy odnaleźć dokładnie te informacje, które nas interesują. Nie ma potrzeby wyszukiwać wszystkich plików PDF, skoro interesują nas wyłącznie ebooki. Podobnie możemy chcieć wyszukać jedynie komedie spośród wszystkich naszych filmów lub wyłącznie muzykę klasyczną w naszych zbiorach płyt. W polu wyszukiwania wpisujemy po prostu odpowiednie słowo kluczowe i już!

Na załączonym zrzucie ekranu widzimy, że oprócz folderów, które były opisane słowem kluczowym "muzyka klasyczna" znalazły się również pewne pliki tekstowe. Jest to zdecydowanie najciekawsza funkcja Nepomuka. Wpisując w szukajkę dowolne wyrażenie odnajdziemy również te pliki, w których to wyrażenie było użyte. Dla testów stworzę plik o nazwie Lorem ipsum, w który wrzucę właśnie standardowy wypełniacz lorem ipsum, a gdzieś pomiędzy zdania wpiszę "dobreprogramy.pl".

Eksperyment, jak widać na ostatnim zrzucie ekranu, powiódł się znakomicie. Po ponownym uruchomieniu strigi (kolejne indeksowanie trwa kilka sekund) wpisałem w wyszukiwarkę hasło "dobreprogramy.pl" i bezbłędnie odnalazłem plik o który chodziło.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko co można wycisnąć z Nepomuka. W przyszłym wydaniu KDE 4.5, możemy spodziewać się m.in. integracji klienta poczty Kmail z interfejsem pulpitu semantycznego. Dzięki Akonadi - usłudze przechowywania oraz zarządzania informacjami osobistymi (PIM) będziemy mogli bardzo łatwo zintegrować oraz wyszukiwać dane "rozrzucone" po np. programach pocztowych, komunikatorach, czytnikach kanałów RSS czy usenetu. Jest na co czekać!