IBM porzuca technologię rozpoznawania twarzy: jest niemoralna i narusza prawa człowieka

System rozpoznawania twarzy używany w monitoringu meczów piłki nożnej w UK, fot. Matthew Horwood/Getty Images
System rozpoznawania twarzy używany w monitoringu meczów piłki nożnej w UK, fot. Matthew Horwood/Getty Images

09.06.2020 14:10, aktual.: 09.06.2020 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia rozpoznawania twarzy jest wykorzystywana do wielu celów od dłuższego czasu. Odblokowujemy swoje telefony czy komputery w ten sposób, a w niektórych krajach (Chiny, Wlk. Brytania) stosują ją władze czy policja. Mimo, że ta technologia to istna żyła złota, IBM powiedział właśnie "basta".

Szef IBM Arvind Krishna wystosował list otwarty do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Poinformował w nim, że jego firma nie będzie już pracować nad technologią rozpoznawania twarzy. Ponadto IBM przestanie oferować narzędzia służące do tego celu, a także stosowane dla potrzeb analitycznych.

IBM nie będzie wspierał rozwoju technologii rozpoznawania twarzy

– IBM wyraża stanowczy sprzeciw i nie będzie akceptować używania jakiejkolwiek technologii rozpoznawania twarzy oferowanej przez innych dostawców – możemy przeczytać w liście Krishny.

CEO IBM jest zdania, że stosowanie tych rozwiązań do masowej inwigilacji, profilowania ludzi na tle rasowym oraz naruszanie wolności człowieka i jego praw jest sprzeczne z kodeksem etycznym firmy stawiającym na "zaufanie i jawność działań".

Amerykański gigant uważa, że pomimo ogromnego postępu w tej dziedzinie, jaki nastąpił w czasie ostatniej dekady, niewiele poczyniono starań, aby uregulować ten aspekt prawnie.

Takie sieci neuronowe są wymodelowane przez ludzi, a oni sami mogą siłą rzeczy przekazywać stronniczość, która potem przekłada się na błędy poznawcze Sztucznej Inteligencji. Ten aspekt był często krytykowany w debacie publicznej.

Krishna zachęcał do reform w policji i ograniczenia tzw. "kwalifikowanego immunitetu", który chroni w dużym stopniu oficerów w USA przed postępowaniem karnym, nawet jeśli popełnią błąd w trakcie interwencji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)