[IDF2013] Zapomnijcie o hasłach, smartfon rozpozna Was po sposobie chodzenia

[IDF2013] Zapomnijcie o hasłach, smartfon rozpozna Was po sposobie chodzenia

12.09.2013 20:22, aktualizacja: 12.09.2013 21:09

Jeden z ludzkich wymiarów mobilności, która jest tematem przewodnim tegorocznego Intel Developer Forum, to ciężar, którym obarczają nas nowe technologie. Nie chodzi tylko o ciężar fizyczny, choć jeśli się zastanowić, to bycie mobilnym podczas tak dużej konferencji jak IDF oznacza cały dzień z plecakiem i całą masą urządzeń, kabli, baterii, przejściówek, i innych rzeczy, które w sumie mogłyby być zbędne. Chodzi też o ciężar psychiczny, którym obarcza nas konieczność pamiętania coraz większej liczby haseł, wirtualnych schowków w których trzymamy swoje zdjęcia i dokumenty, czy w końcu nieustanna konieczność kontrolowania swojej prywatności i reagowania na potok informacji napływających z każdą minutą do naszych kieszeni (gdzie zwykle trzymamy smartfony).

Intel doskonale rozumie ten problem i podczas IDF pokazał kilka pomysłów na to, jak w przyszłości może się to zmienić. Kluczem może okazać się tu zrozumienie przez nasze urządzenia kontekstu, w którym razem z nimi się znajdujemy. Czy odpoczywamy akurat na kanapie, czy uczestniczymy w prezentacji razem z tysiącem innych osób. Czy rozmawiamy z osobą, która jest obok nas i jest naszym znajomym, czy kłócimy się z sąsiadem przez ścianę. Czy to nasz głos wydobywa się z ust osoby trzymającej nasze telefon? Czy inny od naszego sposób chodzenia osoby poruszającej się z naszym smartfonem oznacza, że pożyczyliśmy go koledze, czy ktoś nam go właśnie podprowadził?

W strukturach Intela działa grupa, która zajmuje się takimi problemami. Podczas sesji Genevive Bell poświęconej ludzkim aspektom mobilności pokazano dwa ciekawe efekty pracy tego zespołu.

350041539508201409

Pierwszym z nich jest rozpoznawanie przez smartfon naszego sposobu mówienia oraz sposobu mówienia naszych znajomych. Demonstracja pokazała, że technologia działa zaskakująco skutecznie nawet w dużej sali z wyraźnym szumem w tle. Genevive zaprosiła na scenę Lamę Nachman z laboratorium Interaction and Experience, która przyniosła dwa prototypowe smartfony. Urządzenia perfekcyjnie rozpoznawały, do kogo należy głos mówiącej aktualnie osoby. Mało tego, smartfony jednocześnie analizowały szum tła, by stwierdzić, że rozmawiające ze sobą kobiety znajdują się bardzo blisko, w tym samym otoczeniu.

350041539508332481

Drugą ciekawostką była technologia rozpoznająca sposób chodzenia osoby, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić jej tożsamość i użyć tej informacji do uwierzytelnienia nas względem usługi internetowej lub zgłoszenia kradzieży urządzenia. Nie gwarantuje to poziomu bezpieczeństwa wystarczającego, by (póki co) autoryzować w ten sposób przelewy bankowe, Intel całkiem słusznie przekonuje jednak, różne aspekty naszego życia wymagają różnego poziomu zabezpieczeń i często opłaca się poświęcić kawałek bezpieczeństwa na rzecz wygody i zmniejszenia obciążenia użytkownika. Obserwacja wydaje się całkiem słuszna, kiedy zastanowić się co ludzie robią, kiedy narzuci się im konieczność stosowania bardzo skomplikowanych haseł? Zaprezentowane przez Intela rozwiązania, gdy w końcu zostaną połączone w całość (jednoczesne rozpoznanie naszego sposobu chodzenia, mowy, nastroju, wagi, zdenerwowania i chrypki w okresie jesiennym) mogą sprawić, że technologia zacznie rozumieć nas na tyle dobrze, by przestać pytać o hasło.

350041539508463553

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)