IFTTT: jak zautomatyzować zadania w Internecie? – wprowadzenie

IFTTT: jak zautomatyzować zadania w Internecie? – wprowadzenie
Przemysław Kreft

25.04.2017 20:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwój nowych technologii sprawia, że możemy bez trudu komunikować się z całym światem, zwiększać efektywność pracy i wykonywać wiele zadań, które nie były możliwe jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Co więcej, odpowiednio zaprogramowane zadania mogą odbywać się automatycznie, bez naszego udziału – nie potrzebujemy do tego dyplomu z informatyki, wystarczy skorzystać z IFTTT.

Co to jest IFTTT?

IFTTT (If This Then That) to usługa, która pozwala na łatwe tworzenie automatycznych zadań. W dużym skrócie – ustalona przez nas reguła (np. określona pora, mail od zdefiniowanego nadawcy czy post na Facebooku) powoduje wykonanie określonego zadania (np. wysłanie wiadomości, zapisanie załącznika, opublikowanie wpisu). Dzięki integracji z całą gamą najpopularniejszych usług, serwisów i aplikacji internetowych, każdy użytkownik bez trudu znajdzie co najmniej kilka zastosowań IFTTT. Poniżej znajdziecie krótki poradnik, jak korzystać z serwisu IFTTT i jak przygotować własną automatyczną czynność.

Jak korzystać z IFTTT?

Pierwszym krokiem jest oczywiście utworzenie konta w serwisie. Udajemy się na stronę ifttt.com i korzystając z przycisku Sign Up zakładamy nowe konto. Praktycznie od razu możemy zacząć korzystać z usługi. Warto dodać, że IFTTT jest również dostępny jako aplikacja mobilna.

W części Discover możemy przeglądać dostępne w serwisie gotowe reguły, które możemy bardzo szybko uruchomić na własnym koncie. Po kliknięciu na wybraną pozycję, wyświetlony zostaje rozszerzony opis. Jeżeli chcemy skorzystać z apletu, klikamy na przycisk Turn on. W zależności od wybranego zadania, w kolejnym kroku musimy podać dane do logowania do naszych usług i wyrazić zgodę na nadanie uprawnień usłudze IFTTT. Ostatnim krokiem jest ustalenie dodatkowych parametrów i kliknięcie na przycisk Save. Reguła zostaje aktywowana na naszym koncie.

Jak stworzyć własną regułę IFTTT?

Jeżeli wśród gotowych rozwiązań nie znajdziemy potrzebnej nam czynności, możemy stworzyć własną regułę. W naszym przykładzie stworzymy prostą akcję cykliczną – określonego dnia roku z naszego konta pocztowego będzie wysyłany mail z życzeniami urodzinowymi do wybranej osoby.

Rozwijamy pole z naszą nazwą użytkownika i wybieramy New Applet. Na początku musimy utworzyć zdarzenie wywołujące – klikamy na pole +this.

[img=ifttt5]

Musimy teraz przejść przez kolejne punkty kreatora. Na początku wybieramy usługę, jakiej będzie dotyczyło zdarzenie – w naszym przypadku będzie to zdarzenie dotyczące kalendarza (Date&Time). Musimy teraz wybrać akcję wywołującą i określić jej parametry (w niektórych przypadkach nie jest to konieczne). Wskazujemy, by wywołanie odbywało się określonego dnia co roku. Klikamy na przycisk Create trigger.

Kolejnym krokiem jest ustalenie zadania do wykonania – klikamy na +that i ponownie wybieramy usługę i zadanie do wykonania z odpowiednimi parametrami. W naszym przypadku będzie to poczta Gmail i zadanie dotyczące wysłania wiadomości o określonej treści.

W ostatnim kroku kreatora zobaczymy podsumowanie utworzonego apletu – zatwierdzamy kliknięciem na przycisk Finish. Gotowe zadanie możemy w każdej chwili wyłączyć, korzystając z przełącznika On/Off.

Obraz

W kolejnych odsłonach poradnika na temat IFTTT będziemy prezentować najciekawsze rozwiązania i pomysły na automatyzację zadań w Internecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)