Ile jest wirusów na Maka? F-Secure znalazł 58

Ile jest wirusów na Maka? F‑Secure znalazł 58

19.01.2012 14:48

W ubiegłym roku jednym z gorących tematów były zagrożenia czyhające na użytkowników Mac OS X, których większość stanowiły złośliwe programy podszywające się pod antywirusy i wyłudzające numery kart kredytowych. Nie ulega wątpliwości, że w minionym roku szkodników atakujących Maki było więcej, niż zazwyczaj… a ile dokładnie?

Firma F-Secure wyliczyła, że w okresie od kwietnia do grudnia 2011 roku w Sieci pojawiło się całe 58 typów zagrożeń. Na swoim blogu F-Secure wymienia 15 nowych odmian wirusów wykorzystujących backdoory w systemie (znajdowały się w pirackich kopiach programów, na przykład iWork), 7 koni trojańskich, 29 szkodliwych programów pobierających trojany i 7 „oszustów” — razem 58 typów. Jest to więcej, niż w poprzednich latach, ale F-Secure nie mówi ile dokładnie robaków podgryzających jabłka udało się złapać i zbadać wcześniej.

F-Secure zakończył rozwijanie swojego pakietu zabezpieczającego w latach dziewięćdziesiątych, gdyż… na ówczesne Maki nie było zagrożeń. W 2007 firmie udało się złapać pierwszego trojana dla Mac OS X, co skłoniło ją do ponownego rozwijania produktu. Wzrost liczby nowych zagrożeń nie jest liniowy i nie wydaje się być połączony z liczbą komputerów firmy Apple podłączonych do sieci. Na wykresach (XLSX) wyraźnie widać, że zagrożenia pojawiają się falami. Zdaniem F-Secure zjawisko jest bliskie bańce spekulacyjnej. W objętym badaniem okresie takie zjawisko miało miejsce dwa razy — w czerwcu i w październiku 2011. Wedlug F-Secure 2012 przyniesie kolejne zagrożenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)