Instalacja aplikacji na Ubuntu ma być prostsza, powstaje specjalny typ pakietów i instalator

Strona głównaInstalacja aplikacji na Ubuntu ma być prostsza, powstaje specjalny typ pakietów i instalator
08.05.2013 18:13

Na liście mailingowej deweloperów Ubuntu pojawiły się informacje o nowym, uproszczonym instalatorze aplikacji i specjalnie dla niego zaprojektowanym formacie pakietów, który jest opracowany na potrzeby mobilnej wersji systemu. Celem jest zapewnienie autorom aplikacji prostszych metod dostarczania ich na urządzenia odbiorców.

bEgMjwth

Nowe pakiety (nazwane Click) i instalator na początku miałyby trafić na Ubuntu Phone i tablety, ale nie wyklucza się dalszej ekspansji — także poza Ubuntu, a nawet poza Linuksa. Deweloperzy brali pod uwagę wykorzystanie któregoś z już dostępnych narzędzi, ale nie spełniały one założeń — Listaller zbyt mocno bazuje na zależnościach, 0install z kolei wymagałby pewnych zmian w systemie… więc postanowili opracować własne.

350037663400814529

Instalator dla Ubuntu już zaczął powstawać. Przede wszystkim ma być wolny od zależności między aplikacjami, a zależności w systemie bazowym i ewentualne „dociąganie” pakietów mają być ukryte przed użytkownikiem. Instalujący aplikację ma tylko kliknąć i zaczekać. Każda aplikacja będzie instalowana w swoim własnym katalogu (przypomina to nieco rozwiązanie wykorzystywane przez OS X), a pakiet będzie tworzony przez podanie drzewa katalogów kryptowi (wszystko powstaje w Pythonie). Wszelkie skrypty typu preinst, prerm, postinst, postrm będą niedozwolone. Wszystkie narzędzia powstają w oparciu o podstawowe biblioteki Pythona, aby zapewnić maksymalną przenośność.

bEgMjwtj

Prototyp będzie gotowy jeszcze przed Ubuntu Developer Summit, czyli w przyszłym tygodniu. Trzeba pamiętać, że nowy system pakietów nie ma zastąpić DEB-ów — to raczej odpowiednik mechanizmów stosowanych przez Google Play czy App Store. „Pod maską” Ubuntu nadal działać będą apt i dpkg, wciąż w użyciu będą odziedziczone po Debianie DEB-y, ale ale użytkownik ma widzieć głównie pakiety Click.

W Sieci nie brak głosów mówiących, że w ten sposób Canonical znów wynajduje koło po swojemu oraz chce przyzwyczaić deweloperów do pakowania aplikacji tylko dla Ubuntu. Jednak Click ma być (w założeniach) bardzo uniwersalny i przenośny, więc nie powinno to stanowić problemu. Nadal nie wiadomo, jak mają być rozwiązane automatyczne aktualizacje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEgMjwuf