Intel blokuje podkręcanie procesorów Skylake i uśmierca Prawo Moore'a

Strona głównaIntel blokuje podkręcanie procesorów Skylake i uśmierca Prawo Moore'a
11.02.2016 16:08
Intel blokuje podkręcanie procesorów Skylake i uśmierca Prawo Moore'a

W ostatnim czasie sporo mówi się o działaniach Intela, które mają stanowić prognozę na cele firmy w tym roku i dalszej przyszłości. Zwieńczeniem kilku zaskakujących doniesień jest informacja, że korporacja zdecydowała się zrewidować swoje poglądy na overclocking: wkrótce możliwość podkręcania układów Skylake ma zostać zablokowana za pomocą mikrokodu.

Rekord pobity: taktowanie 7 GHz na i7-6700K:

Symboliczny w świetle zmian, jakie ma zamiar wprowadzić Intel, jest nowy rekord w podkręcaniu procesorów Intela, jaki padł w ostatnim czasie. Jak informuje hothardware.com, Chi Kui Lam, overclocker z Hong Kongu, zaprezentował imponujący wynik, jaki uzyskał z układem Core i7-6700K: częstotliwość taktowania jednego z rdzeni została przez niego zwiększona z „fabrycznego” 4,2 GHz w trybie Turbo Boost do… 7025, 66 MHz.

350172568927627201

Sposób, w jaki udało się to osiągnąć, w związku z wyłączeniem wszystkich rdzeni oprócz rekordowego, nie przekłada się na praktyczne zastosowania. Osiągnięcie Chi Kui Lama stanowi więc raczej sztukę dla sztuki. i7 „rozpędzone” do ponad 7 GHz zostało zamontowane na płycie głównej ASRock, wykorzystane zostało zasilanie o mocy 1,3 kW. Nie jest jasne, jakie temperatury osiągało podczas testów CPU, wiadomo jednak, że do chłodzenia wykorzystany został ciekły azot.

Podkręcanie nie dla Skylake’ów

O ile Intel mógłby Chi Kui Lama wykorzystać nawet w jednym z materiałów reklamowych, to zapewne tego nie zrobi: temat overclockingu Skylake’ów trafił bowiem w korporacji na czarną listę. Dotyczy to jednak jedynie tańszych CPU, których producent nie zaleca do eksperymentów. Wszystko to za sprawą sprzedawców sprzętu, w przypadku których częstą praktyką było składanie komputerów z tańszymi procesorami i późniejszym zwiększaniem wydajności właśnie przez podkręcanie.

O ile w przypadku serii K, którą producent zalecał do podkręcania, ewentualne awarie obejmowała (zazwyczaj) gwarancja, to w przypadku mniej kosztownych układów Intel jest zwolniony z odpowiedzialności. Nie zmienia to faktu, że płonące Skylake’i to widok, który zapewne nie przysparza korporacji chluby. Zdecydowała się ona zatem przedsięwziąć odpowiednie kroki: Intel wypuści aktualizację mikrokodu, która zapobiegania zmianom częstotliwości zegara.

Mikrokod ma zostać rozpowszechniony przez producentów płyt głównych wraz z aktualizacją BIOS-u. Istnieje zatem opcja zachowania możliwości podkręcania Skylake’ów poprzez zrezygnowanie z aktualizowania BIOS-u, niemniej kupno nowego sprzętu będzie się wiązało z brakiem możliwości podkręcania na układach spoza serii K.

350172568927954881

Energooszczędność priorytetem

O priorytetach Intela w produkcji kolejnych układów wypowiedział się w ostatnim czasie William Holt, wiceprezes korporacji. Na konferencji International Solid State Circuits stwierdził on, że kolejne procesory będą „diametralnie inne”. A to między innymi za sprawą Internetu Rzeczy, który coraz większa liczba największych graczy uważa za kolejny etap rozwoju IT. Holt odniósł w tym kontekście do przyszłości procesorów Intela:Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę Internet Rzeczy, nacisk przenosi się z podwyższania wydajności do dramatycznych redukcji poboru mocy.Taka deklaracja wśród z samej wierchuszki Intela stanowi kolejny sygnał, że Prawo Moore’a, które stanowi, że liczba tranzystorów w układach zwiększa się wykładniczo wraz z upływem czasu, dezaktualizuje się. Jeżeli zatem nacisk ma zostać przeniesiony na energooszczędność, to trudno zakładać, aby ten trend miał być kontynuowany.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)