Intel Comet Lake-S. Przecieki na temat nowych procesorów niebieskich do desktopów

Intel Comet Lake-S. Przecieki na temat nowych procesorów niebieskich do desktopów

Teraz na piedestał idą desktopy, fot. Shutterstock.com
Teraz na piedestał idą desktopy, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
24.08.2019 09:15, aktualizacja: 24.08.2019 15:19

Dzień bez informacji o kolejnych procesorach Intela dniem straconym – a przynajmniej takie można odnieść wrażenie, patrząc na liczbę ostatnich zapowiedzi i przecieków na temat czipów niebieskich. Były już Ice Lake, mobilny Comet Lake-U/Y i Lightning Mountain. Co dalej? Odpowiedź brzmi: desktopowy Comet Lake-S, do którego dotarł chiński serwis XFastest.

Jak wynika z opublikowanego slajdu, który jest ponoć elementem wewnętrznej prezentacji Intela, wraz z procesorami Comet Lake-S zobaczymy nową podstawkę, LGA 1200. To jednak ruch spodziewany, mając na uwadze, że topowy układ z tej serii ma mieć aż 10 rdzeni i 20 wątków. Nie jest fizycznie możliwe, aby przy procesie litograficznym klasy 14 nm, jakiego używa się w Comet Lake'ach, tego rodzaju konfiguracja zmieściła się na dotychczasowej podstawce LGA 1151.

Siłą rzeczy, według przecieku, wzrośnie szczytowe TDP. W przecieku widnieje informacja o 125 W. Dzisiaj najwydajniejsze układy niebieskich klasy konsumenckiej mają po 95 W.

Rozpiska kluczowych cech procesorów Intel Comet Lake-S, fot. XFastest
Rozpiska kluczowych cech procesorów Intel Comet Lake-S, fot. XFastest

Same rdzenie to jednak nie wszystko. Podobnie jak mobilne Comet Lake-U/Y, desktopowe Comet Lake-S otrzymają łączność Wi-Fi 6 i Bluetooth, a także kontroler USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s). Ponadto, co zrozumiałe, pojawią się nowe chipsety. XFastest wspomina o układach Q470, H410 i H470, niemniej zapewne nie zabraknie też droższych Z470 i/lub Z490. Mówi się o 30 liniach I/O dla wszelkiej maści złącz wejścia-wyjścia pokroju USB i SATA i 24 liniach PCI Express 3.0.

Pewną nowością ma być zintegrowany w procesorze Thunderbolt 3. Na chwilę obecną interfejs ten wymaga dodatkowego układu. Wyzbywszy się tej konieczności, powinien trafić na większą liczbę płyt, choć to już oczywiście tylko forma domysłu. Za to znana, jak twierdzi XFastest, jest data premiery. Zdaniem Chińczyków, procesory Comet Lake-S trafią na rynek w I kwartale 2020 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)