Intel Comet Lake – premiera. Sześć rdzeni w laptopie ultramobilnym, 14 nm wiecznie żywe

Intel Comet Lake – premiera. Sześć rdzeni w laptopie ultramobilnym, 14 nm wiecznie żywe

Intel Comet Lake – premiera. Sześć rdzeni w laptopie ultramobilnym, 14 nm wiecznie żywe
Piotr Urbaniak
21.08.2019 15:00, aktualizacja: 21.08.2019 20:41

Zgodnie z zapowiedzią daną przy premierze Ice Lake'ów, jeszcze przed końcem sierpnia Intel wprowadza procesory dla wydajniejszych laptopów – Comet Lake-U. Ku zawodowi fanów nowych technologii nie są to czipy w nowym procesie litograficznym klasy 10 nm, ale kolejny powrót do 14 nm, choć przypudrowany na tyle, że błędem byłoby mówić o odgrzewaniu kotleta.

W odróżnieniu od maksymalnie czterordzeniowych Ice Lake'ów, Comet Lake'i oferują nawet sześć fizycznych rdzeni, co przy wsparciu wielowątkowości współbieżnej daje im aż 12 wątków. Do tego należy doliczyć do 12 MB współdzielonej pamięci podręcznej i kontroler pamięci operacyjnej LPDDR4X-2933/DDR4-2666/LPDDR3-2133.

Rdzenie są zrealizowane w znanej doskonale mikroarchitekturze Skylake. Niemniej cały układ to konstrukcja heterogeniczna, a obok wspomnianej części procesorowej na laminacie pojawia się jeszcze nowy układ logiki, PCH serii 400, podłączony poprzez magistralę DMI 3.0 – albo OPI, jak nazywa to łącze Intel w momencie, gdy CPU i chipset są zintegrowane.

Obraz

PCH ma kontroler USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s), a także Thunderbolt 3 i Wi-Fi 6. Kwalifikuje się tym samym do Projektu Atena. Tak więc notebooki z Comet Lake'ami również wezmą udział w tej akcji.

Komu Ice Lake, komu Comet Lake

Koegzystencję dwóch serii na rynku mobilnym Intel uzasadnia tak, że Ice Lake to wybór dla ludzi zainteresowanych filigranowym sprzętem multimedialnym, oferującym nowoczesne funkcje SI i niezłą wydajność graficzną, jak chociażby Surface Pro czy Dell XPS 13 2-in-1. Comet Lake z kolei ma być wołem roboczym. Można się spodziewać go w większych XPS-ach czy ThinkPadach.

Niemniej niebiescy, jak twierdzą, nie chcą przymuszać producentów sprzętu do konkretnej formy. W rękach partnerów pozostawiają kwestię limitu mocy pod hasłem technologii Adaptix. Czipy Comet Lake-U mogą zostać ustawione na 25 lub 15W, Comet Lake-Y zaś – 9, 7 lub 4,5 W.

Obraz

Comet Lake – dostępne modele procesorów

Na wstępie do sprzedaży wejdzie osiem Comet Lake'ów, po cztery U oraz Y, z sześciordzeniowym Core i7-10710U na czele. Specyfikacje są widoczne w poniższej tabeli. Zwróćcie uwagę na to, że Intel podobnie jak w przypadku Ice Lake'ów podaje maksymalne turbo dla wszystkich rdzeni, a także na to, że niemalże wszystkie procesory mają tą samą grafikę z 24 jednostkami wykonawczymi.

Wyjątek stanowi Core i3-10110U, który został wyposażony w iGPU z 23 EU. Zapewne, aby jeszcze więcej wycisnąć z wafla krzemowego, bo dla wszystkich modeli Intel stosuje maksymalnie dwie matryce.

Obraz

Sam Intel nie ujawnił ani jednego modelu laptopa z układem Comet Lake. Lakoniczną deklarację wsparcia rzucił tylko Dell. Ale oczywiście można być pewnym, że konstrukcje z nowymi procesorami będą sukcesywnie zastępować te na dotychczasowych Whiskey Lake'ach, aka Core i7-8565U i pokrewne. Sześć wydajnych rdzeni w małym notebooku to definitywnie kusząca opcja.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)