Intel i MediaTek partnerami. Dostarczą technologię 5G dla komputerów

Partnerstwo z gatunku tych niespodziewanych. Tak w telegraficznym skrócie można określić umowę, którą zawarły firmy Intel oraz MediaTek. Przedsiębiorstwa przygotują wspólnie rozwiązania sieci 5G dla komputerów osobistych.

"Nowa generacja najlepszych komputerów na świecie", fot. Materiały prasowe
"Nowa generacja najlepszych komputerów na świecie", fot. Materiały prasowe

Zaraz, zaraz. Przecież w lipcu Intel sprzedał dział modemów 5G Apple'owi, ktoś powie. I będzie mieć rację. Tyle że firma zarządzana obecnie przez Boba Swana zachowała w umowie możliwość tworzenia oprzyrządowania dla sieci 5. generacji do sprzętu innego niż smartfony. Więc wszystko się zgadza—a MediaTek jest w tym układzie niezbędny, gdyż niebiescy przehandlowali także kadry.

Plan jest ambitny. Intel ma określić specyfikację 5G odpowiednią do wdrożenia w notebookach, na której podstawie MediaTek opracuje modem. Po czym pałeczka wróci do niebieskich celem integracji sprzętu i oprogramowania. Przewidywany termin zakończenia prac i premiery sprzętu na rynku to rok 2021. Wtedy, jak ujawniono, zobaczymy pierwsze laptopy z 5G, marek takich jak Dell oraz HP.

– 5G uwolni nowy poziom obliczeń i łączności, który zmieni sposób, w jaki wchodzimy w integrację ze światem – skomentował w typowo marketingowym stylu wiceprezes Intela i dyrektor generalny Client Computing Group, Gregory Bryant. – Partnerstwo z MediaTek łączy liderów branży głębokiej inżynierii, integracji systemów i łączności, aby zapewnić 5G w następnej generacji najlepszych komputerów na świecie – dodał buńczucznie, cytowany w informacji prasowej.

Zero strat, same zyski

Co ciekawe, w umowie występuje jeszcze trzecia strona, mniej eksponowana. Chodzi o firmę Fibocom, która wytwarza modemy sieciowe w standardzie PCI Express i miniPCIe.

Podsumowując, zdaje się, Intelowi udało się zrobić serię naprawdę korzystnych interesów. Najpierw firma zarobiła około 1 mld dol. na sprzedaży działu modemów, a teraz i tak uzyska swoje. I to niższym kosztem, bez angażowania własnego R&D i być może nawet fabryk. MediaTek natomiast jako producent półprzewodników wciąż zaliczany do drugiej, a może nawet trzeciej kategorii zyskuje mocnego sojusznika. Takiego, który może pomóc w budowie zaufania u inwestorów.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)