Intel pracuje nad smartokularami z laserowym rzutnikiem

Intel pracuje nad smartokularami z laserowym rzutnikiem

Intel pracuje nad smartokularami z laserowym rzutnikiem
Oskar Ziomek
05.02.2018 19:37

Nie wszystkie urządzenia z dopiskiem smart łatwo zdobywają rynek. Dobrym przykładem mogą być cieszące się co najwyżej średnią popularnością smartwatche, ale także sprytne okulary. Dotychczasowe próby stworzenia tego typu urządzeń, z których wygodnie korzystałoby się na co dzień, nie kończyły się sukcesem. Kolejną próbę stworzenia ciekawych smartokularów podejmuje Intel.

Firma eksperymentuje przy tym z wykorzystaniem laserowego rzutnika o niskiej mocy. Z pośrednictwem reflektora holograficznego, ten wyświetlać będzie informacje bezpośrednio na siatkówce, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowej powierzchni do wyświetlania informacji (jak w przypadku okularów Google), zaś sam obraz jest zawsze wyraźny. Prototypowe okulary zostały już stworzone. Urządzenie nosi nazwę Vaunt i tym, co od razu rzuca się w oczy jest minimalizm. Sprzęt został przetestowany przez jednego z redaktorów serwisu The Verge.

Exclusive: Intel's new smart glasses hands-on

Okulary wyglądają jak... wiele innych okularów korekcyjnych. W dodatku w korekcyjne soczewki będzie je można bez problemu wyposażyć. Z zewnątrz oprawki szczególnie się nie wyróżniają, a to głównie dlatego, że zabrakło tu widocznych z zewnątrz przycisków, głośnika, mikrofonu czy aparatu. Ideą, która przyświeca twórcom jest stworzenie urządzenia, które nie zwraca na siebie uwagi i nie skazuje noszącego na natychmiastowe zakwalifikowanie przez otoczenie jako geeka.

Działanie polega na wyświetlaniu informacji w dolnym rogu pola widzenia użytkownika. Wyświetlane na czerwono dane zawierają się w polu o rozdzielczości 400 na 150 pikseli i będą mogły być powiadomieniami z komunikatora, przepisem na ciasto, czy listą zakupów. Obsługa ma polegać na gestach: skinieniem głowy wyświetlane informacje będzie można odrzucać lub rozwijać.

Okulary Intel Vaunt, źródło: The Verge
Okulary Intel Vaunt, źródło: The Verge

Intel zdaje sobie przy tym sprawę, że ciągłe wyświetlanie w ten sposób informacji mogłoby być irytujące – laser ma więc działać tylko wtedy, gdy użytkownik rzeczywiście będzie tego oczekiwać (tu nie można zapewne wykluczyć etapu uczenia się nawyków korzystającego i jakiejś formy sztucznej inteligencji).

Okulary Intel Vaunt, źródło: The Verge
Okulary Intel Vaunt, źródło: The Verge

W całym projekcie Intel skupia się głównie na sprzęcie. Choć już teraz pojawiają się wspomniane propozycje zastosowań, prawdziwy potencjał ma dopiero zostać odkryty przez deweloperów, którzy już wkrótce będą mogli dostosować do okularów swoje aplikacje. Oferowany będzie wczesny dostęp zarówno do sprzętu, jak i SDK. Program ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku, ale bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie nie są jeszcze znane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)