Intel Skylake na slajdach. Drugie podejście do 14 nm to głównie energooszczędność

Intel Skylake na slajdach. Drugie podejście do 14 nm to głównie energooszczędność26.07.2015 17:44
Intel Skylake na slajdach. Drugie podejście do 14 nm to głównie energooszczędność

Intel potknął się w swoim miniaturyzacyjnym cyklu – po razpierwszy od wielu lat po „tik” nie nastąpi spodziewane „tak”,z litografią 14 nanometrów zostaniemy dłużej, niż planowano. Nieoznacza to, że dalszego postępu w tym procesie być nie może,wystarczy zobaczyć ile zdołało osiągnąć AMD przykute do swoich28 nm. Następca Broadwelli, przygotowywany na ten rok Skylakeprzynieść ma istotne ulepszenia w kwestiach, które istotne są dlanajważniejszego dziś segmentu rynku, tj. laptopów i urządzeńprzenośnych.

Skylake obiecuje więc głównie optymalizacje pracy procesora podkątem długości czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym, jakrównież wyraźnie odczuwalny wzrost wydajności zintegrowanejgrafiki. Na łamach serwisu FanlessTech pojawiły się znienackaslajdy Intela, przedstawiające atuty nowej generacji procesorówCore względem tego, co oferują Broadwelle.

350139648456288193

Ze slajdu wynika więc, że w testowej konfiguracji, pod takimsamym obciążeniem roboczym (odtwarzanie wideo HD) Broadwell z seriiY osiągnął 8,5 godziny pracy, podczas gdy odpowiadający muSkylake-Y był o 30% lepszy, osiągając 11,3 godziny. Oczywiście towynik mocno wyśrubowany, nie spodziewajcie się takich cudów wkażdym możliwym obciążeniu, ani dla każdej możliwejkonfiguracji. Z innego slajdu możemy się już dowiedzieć, że wserii Y i U należy spodziewać się do 1,4 godziny więcej czasupracy na akumulatorze, zaś w serii H oszczędnością energii Intelw ogóle się nie chwali, pisząc jedynie o do 80% niższym zużyciuenergii CPU, kontrolera platformy, Wi-Fi i Ethernetu. Warto zaznaczyćjednak, że desktopowe czipy Skylake-S o TDP 65 W mają być terazodpowiednikami 84-watowych Broadwelli.

350139648456419265

Dwucyfrowe wzrosty wydajności obejmą też zintegrowane GPU.Dziewiąta generacja grafiki Intela obiecuje nawet o 41% lepszewyniki (w benchmarku 3DMark 11) dla Skylake-Y i o 34% dla Skylake-U.To zapewne wynik wprowadzenia do tych układów specjalnej pamięcieDRAM, gdyż w serii H, gdzie eDRAM trafiło już w Broadwellach,wzrost wydajności to co najwyżej 16%, a w serii S (desktopowej) –do 28%.

350139648456550337

Tak samo wzrost wydajności CPU (na rdzeń) widoczny jest przedewszystkim w tych najbardziej energooszczędnych czipach z serii Y. Do17% w jednym konkretnym benchmarku (SPECint_rate_base2006), ale jużw serii U tylko do 10%, a w seriach H i S – do 11%. Widać więc,że największy wzrost wydajności nastąpił przede wszystkim tam,gdzie była ona najniższa.

Wydaje się, że bardziej interesujące w wypadku Skylake sąjednak dodatki. Ta generacja procesorów Core zabrać ma z naszychbiurek przede wszystkim kable. Sieci komunikacyjne to nic nowego, aletu bezprzewodowo podłączymy się też przez WiDi z monitorem, przezWiGig z zewnętrzną pamięcią masową, a przez A4WP będziemyindukcyjnie ładować laptopa. Do tego dojść mają poważneulepszenia multimediów (szczególnie dla rozdzielczości 4K), kamer2D i 3D, zaawansowane mechanizmy obsługi dotyku, a także obsługaurządzeń I/O optymalizowana pod kątem tabletów.

Czy to wszystko wystarczy, by zachęcić ludzi do masowegokupowania nowych komputerów i tabletów, ratowania tego upadającegoi niemogącego upaść rynku PC? W obecnej sytuacji, zarównotechnicznej jak i gospodarczej trudno udzielić na to pytanieodpowiedzi twierdzącej. Typowy nabywca laptopa kupuje dziś nowysprzęt dopiero wtedy, gdy stary ulegnie mechanicznemu zużyciu, anie dlatego, że pojawiły się nowe, nieco szybsze procesory, naktórych będzie można o półtorej godziny dłużej oglądaćfilmy. A że laptopy zwykle zużywają się wolniej niż smartfony,to i cykl wymiany sprzętu nie jest dla producentów tak atrakcyjny,jak na rynku mobilnym.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)