„Inteligentne” skarpetki inżynierów, którzy pracowali nad Kinectem

19.06.2013 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzech byłych pracowników Microsoftu, którzy pracowali między innymi nad Kinectem, podjęło nowe wyzwanie — konstruują kolejny komputer, który można nosić. Tym razem jednak nie jest to zegarek czy okulary, a skarpetki. Urządzenia w nich zamontowane mają dostarczyć informacje o krokach i stanie stóp, co ma oczywiście pomóc w treningach, wykrywaniu problemów lub rehabilitacji.

Projekt Sensoria, nazwany tak na cześć elementów układu nerwowego przetwarzających sygnały z zewnątrz na wrażenia, to wyglądające zwyczajnie skarpetki. W tym przypadku łatwo ukryć fakt, że mamy na sobie komputer, co jest dużą przewagą nad innymi „noszonymi” urządzeniami. Do skarpet podłączyć należy swojego rodzaju bransoletę, która zebrane dane prześle za pośrednictwem Bluetooth do urządzenia, na którym będziemy mogli je przeanalizować — komputera, smartfonu czy tabletu. Co ważne w takiej części garderoby, sensory umieszczone w tkaninie skarpet wytrzymają pranie.

[vimeo=http://vimeo.com/58811851]W przeciwieństwie do różnych opasek czy zegarków dla sportowców, ten wynalazek będzie faktycznie i precyzyjnie mierzył kroki, informował o stanie zdrowia stóp, a ponadto może pomóc zapobiegać kontuzjom. Ponieważ monitoruje nacisk na całej powierzchni tej części ciała, może poinformować na przykład o tendencjach do płaskostopia czy wykręcania zmęczonych stóp w niebezpieczny sposób przy aktywności fizycznej. Na początek projekt skupi się na biegaczach, ale w planie jest także analiza przenoszenia masy ciała przez golfistów, pracy nóg u narciarzy, a także pomoc cukrzykom, których unerwienie stóp uszkodziła choroba lub błyskawiczne informowanie personelu medycznego, że pacjent traci równowagę. W dalszej perspektywie powstać mogą całe kombinezony z materiału naszpikowanego takimi sensorami — marzeniem twórców tych skarpet jest bycie GoreTexem wśród komputerów.

Na razie działają jedynie prototypy, ale firma Heapsylon zamierza jeszcze w tym tygodniu ruszyć z kampanią na IndieGogo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)