Internet dla potrzebujących: plany Microsoftu, Facebooka i Elona Muska

CRS 4 Dragon, SpaceX
CRS 4 Dragon, SpaceX

11.11.2014 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dostęp do Internetu jest obecnie dobrem dla wielu osób niezbędnym, więc nie brak pomysłów na dostarczenie go do rejonów mniej zurbanizowanych. Tylko dziś mogliśmy usłyszeć o aż trzech inicjatywach… z czego jedna obejmuje malutkie satelity.

Podobnie jak w Europie, w Indiach również są obecnie wolne bloki częstotliwości między kanałami telewizyjnymi. Microsoft planuje wykorzystać je, by dostarczyć darmowe łącza do domów odbiorców (na tak zwanej „ostatniej mili”). Dostępna częstotliwość jest bardzo atrakcyjna – znajduje się w paśmie 200-300 MHz, co da jej zasięg nawet 10 km. Indyjski Microsoft czeka na pozwolenie na testy w dwóch dystryktach Indii. W konsekwencji inicjatywa ma dać dostęp do administracji państwowej osobom mieszkającym w odległych częściach kraju oraz dać zastrzyk energii lokalnemu przemysłowi telekomunikacyjnemu, który wyprodukuje tanie routery.

Tymczasem Facebook kontynuuje prace z inicjatywą Internet.org. Aplikacja dająca dostęp do podstawowych funkcji Internetu, jak serwisy informacyjne, informacje pogodowe, Wikipedia i oczywiście Facebook i jego Messenger, została wprowadzona w Kenii. Aplikacja działa już także w Tanzanii i Zambii. Jej użytkownicy nie płacą za przesłane dane i dla wielu z nich będzie to pierwszy bliższy kontakt z Globalną Siecią. Dla Facebooka jest to też szansa na zdobycie sporej liczby nowych użytkowników.

CRS 4 Dragon, SpaceX
CRS 4 Dragon, SpaceX

Elon Musk, założyciel PayPala i Tesla Motors, planuje w ciągu 2-3 miesięcy uruchomić kolejną inicjatywę w ramach projektu Space X. Jego celem jest dostarczenie cennego dobra, jakim jest dostęp do Internetu. Dziś inżynier potwierdził, że projekt ma bazować na zaawansowanych satelitach, które będą pracować w dużych grupach. W planie jest uruchomienie 700 satelitów o masie poniżej 100 kg każdy – będzie to flota 10 razy większa od tej, którą uruchomiła firma Iridium Communications. Ich obecność ma zapewnić bardzo tani i zupełnie nieograniczony dostęp do Globalnej Sieci.

Przed SpaceX stoi kilka ogromnych wyzwań. Przede wszystkim satelity komunikacyjne Elona Muska mają być mniejsze i tańsze niż produkowane do tej pory. Projekt i tak wycenia się na ponad miliard dolarów. Ważne jest także dostarczenie łączy niezawodnych, by nie zniechęciły do siebie wielu osób, dla których będzie to pierwsze łącze w ich życiu. Priorytetem jest umożliwienie korzystania z Internetu mieszkańcom krajów, w których nie ma innego sposobu. Kto wie, czy satelity nie będą także atrakcyjnym wyjściem dla osób mieszkających w krajach reżimowych i komunistycznych, gdzie wszechobecna jest cenzura lub Internet jest dobrem dostępnym tylko dla dygnitarzy. O tym przekonamy się, kiedy urządzenia znajdą się na orbicie… jeśli do tego dojdzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)