Internet w Polsce ciągle przyspiesza. Wiemy, kto jest liderem

Internet w Polsce ciągle przyspiesza. Wiemy, kto jest liderem

Internet w Polsce przyspiesza
Internet w Polsce przyspiesza
Adam Bednarek
05.03.2021 17:00, aktualizacja: 06.03.2024 21:40

Nieważne, czy korzystacie z internetu domowego, czy mobilnego - w lutym prędkość przyspieszyła. Znowu, bo trend utrzymuje się już dłużej.

Znamy już wyniki rankingu speedtest.pl za luty, powstałego na podstawie 4,2 mln pomiarów. Statystyki pokazują, że cieszyć może się większość użytkowników internetu w Polsce. W ubiegłym miesiącu średnia prędkość pobierania danych przez użytkowników internetu domowego wzrosła o 6,6 proc. (do 75 Mb/s), podczas gdy mobilnego - o 8,3 proc. (do 34,6 Mb/s).

Jeśli chodzi o łącza domowe, liderem jest Inea, gdzie prędkość pobierania wyniosła ~153 Mb/s. 150 Mb/s udało się przekroczyć również sieci UPC (150,84 Mb/s). Na trzecim miejscu znajdziemy usługę "Internet Stacjonarny" od T-Mobile (ze średnią prędkością ~137 Mb/s), a tuż za podium uplasowała się Toya.

Inea prowadzi również w rankingu światłowodowym, z średnią prędkością ~177 Mb/s. Kolejne miejsca należą do ogólnopolskich dostawców: Netii (~176 Mb/s) i Orange (~175 Mb/s). Poza podium znalazł się T-Mobile (~140 Mb/s), który po raz pierwszy pojawił się w tym rankingu w styczniu.

Bardzo ciekawie wygląda mapa przygotowana przez speedtest.pl, pokazująca zasięg internetu światłowodowego w ostatnich miesiącach. Białe plamy jeszcze są, ale coraz bardziej przebijają się też miejsca, w których wykonano ponad 10 tys. testów.

Obraz

W przypadku internetu mobilnego palmę pierwszeństwa dzierży T-Mobile - to jedyny działający w Polsce operator, u którego przekroczona została bariera 40 Mb/s (dokładnie: 42,37 Mb/s). Drugie miejsce zajmuje Orange (37,02 Mb/s), a trzecie Play (32,37 Mb/s). To jednak "fioletowa" sieć wraz z T-Mobile zaliczyła największe przyspieszenie w lutym - odpowiednio o 13,7 p.p. i 10,4 p.p.

  • Wzrost prędkości pobierania danych w sieci Play spowodowany jest w znacznej mierze włączeniem ponad 300 nowych stacji bazowych tylko w ostatnich tygodniach minionego roku. Dodatkowo sukcesywnie przeprowadzamy refarming pasma 2100MHz w całości alokując dostępne 14,8MHz technologii 4G LTE - skomentował Michał Ziółkowski, CTO Play.

Luty był już trzecim miesiącem z rzędu, w którym można było zauważyć przyspieszenie w sieciach mobilnych wszystkich operatorów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)