Internet w Polsce — na Wschodzie budowa, w Warszawie testy FTTH 200 Mb/s

Internet w Polsce — na Wschodzie budowa, w Warszawie testy FTTH 200 Mb/s

19.04.2013 18:56

Ostatnie wypowiedzi Anny Streżyńskiej, byłej prezes UKE, nie nastroiły optymistycznie czekających na szybki (i tani) Internet w Polsce. Są jednak i dobre wiadomości. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że kolejne trzy województwa planujące budowę sieci szerokopasmowych w ramach projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej otrzymały zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie.

Zgodę KE otrzymały województwa: warmińsko-mazurskie, gdzie do 2015 roku powstanie sieć światłowodowa o łącznej długości 2259 km, podlaskie, gdzie dostęp do Sieci dzięki 1885 km światłowodów zyska 160 tysięcy osób, oraz podkarpackie, gdzie zbudowanych zostanie w sumie 2000 km łączy. Województwo świętokrzyskie rozstrzygnęło przetarg na budowę sieci jako pierwsze z objętej programem piątki i otrzymało zgodę KE w styczniu. Tam nowa sieć ma mierzyć 1400 km i docierać do 230 tysięcy osób. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego już podpisał umowę na realizację projektu.

Obraz

Operatorzy też nie próżnują. Orange w październiku ubiegłego roku zapowiedział, że zmierzy się z technologią FTTH i w wybranych miejscach Warszawy (w zasięgu jest około 12,5 tysiąca gospodarstw domowych) od wczoraj już testuje łącza światłowodowe dla domu o prędkości pobierania 200 Mb/s i 20 Mb/s „w górę”. Według operatora, taki dostęp do Sieci jest niezwykle komfortowy, gdyż niezależnie od obciążenia sieci klienci mają gwarantowaną prędkość pobierania na poziomie 200 Mb/s, a nie, jak to często bywa, „do 200 Mb/s”. Testy są darmowe i potrwają do końca sierpnia, chętni w pakiecie dostaną jeszcze kanały telewizyjne z platformy nc+, będą mogli testować Telewizję Tu i Tam oraz usługę multiroom, czyli oglądanie telewizji na kilku odbiornikach jednocześnie. Jeszcze w tym roku planowana jest rozbudowa sieci w Warszawie, a w przyszłym testy w innych miastach.

Z mieszkańcami budynków, w których możliwy jest pilotaż, będą się kontaktować przedstawiciele Orange.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)