Inwestycja w Biedronkę? Nie daj się nabrać na takie sztuczki

Inwestycja w Biedronkę? Nie daj się nabrać na takie sztuczki

Biedronka przygotowała nowe promocje.
Biedronka przygotowała nowe promocje.
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Karolina Kowasz
13.11.2021 14:07

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego donosi o kolejnych próbach oszustwa. Tym razem oszuści próbują pozyskać dane i pieniądze ofiar, zachęcając je do korzystania z fałszywej strony inwestycyjnej.

Co ważne, oszuści przygotowali bardzo zaawansowaną kampanię, w której zachęcają do skorzystania z fałszywej strony inwestycyjnej. Wśród firm, w które użytkownik miałby móc zainwestować, znalazła się nie tylko Biedronka, ale także Mrówka, Allegro czy Facebook.

Sposób ataku

CSIRT KNF podaje, że strona oszustów podszywa się pod Google. Za jej pomocą użytkownikowi wyświetlane są fałszywe strony zachęcające do inwestycji. Aby odwrócić uwagę od podejrzanego adresu, przestępcy postanowili przygotować także linki do rzekomych artykułów dotyczących inwestowania.

Na liście treści możemy znaleźć odniesienia do popularnych portali, jak Wyborcza czy Gazeta. Nie brakło także fałszywych odnośników do Wikipedii i Facebooka. Co ważne, każdy z linków kieruje do fałszywego portalu do inwestowania. Jeżeli użytkownik zdecyduje się z niego korzystać, może stracić wszystkie swoje środki.

Biedronka jako poszkodowany

Największym poszkodowanym całej akcji zorganizowanej przez oszustów jest jednak Biedronka. To głównie do zakupu jej akcji zachęcani są niczego nieświadomi użytkownicy. Wchodząc na stronę inwestycyjną, mogą dowiedzieć się, że "Biedronka" stworzyła platformę inwestycyjną, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym zostanie jej udziałowcem.

Oczywiście te witryny nie mają nic wspólnego z marką "Biedronka", należącą do Jeronimo Martins Polska S.A., a jedynie nielegalnie wykorzystują jej wizerunek.

Ponieważ kampania jest coraz popularniejsza, apelujemy o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu za pomocą niepewnych stron. Jak widać na przykładzie podanym przez CSIRT KNF, łatwo jest trafić na fałszywe portale inwestycyjne, za pomocą których hakerzy pozyskują nasze dane. Często także, dzięki nim, udaje im się pozyskać informacje niezbędne do zalogowania się do naszej bankowości internetowej. Od tego zaś już tylko krok do utraty wszystkich pieniędzy, jakie mamy w banku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)