Inżynier Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM

Inżynier Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM

Pracownik Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM
Pracownik Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM
03.05.2019 15:04

Smartfony z serii Lumia to wciąż przyzwoity sprzęt. Choć nawet Microsoft zwraca na nie coraz mniejszą uwagę, grono entuzjastów skutecznie ożywia Lumie. W tym gronie jest przynajmniej jeden pracownik Microsoftu.

Plan tchnięcia nowego życia w Lumie wciąż się rozwija, mimo że smartfony się starzeją. Zabezpieczenia zostały złamane, a dzięki otwartoźródłowemu Windows Phone Internals można odblokować bootloader i manipulować oprogramowaniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się tu mocna Lumia 950 XL, na której udało się uruchomić Fallouta.

Lumia 950 XL w rękach specjalisty

Z tego samego modelu z powodzeniem korzysta Mark Russinovich, pracujący w Microsofcie doradca techniczny, CTO Microsoft Azure i ojciec zestawu narzędzi Sysinternals, pozwalających dostać się do funkcji systemu i aplikacji. Na jego Lumii 950 XL działa Windows 10 dla architektury ARM (projekt WOA znajduje się na GitHubie). To wyraźny znak, że praca społeczności skupionej wokół Lumii jest w stadium na tyle zaawansowanym, że korzysta z niej jeden z najwyższej klasy ekspertów od systemu Windows.

Na Twitterze Russinovich pyta, czy posiadacze Lumii chcieliby korzystać z jego Sysinternals na architekturze ARM64. Hakerzy starający się wprowadzić Windowsa 10 ARM na smartfony mieliby ułatwione zadanie przy pisaniu sterowników dla modemów LTE i ekrany dotykowe. Skorzystaliby na tym nie tylko posiadacze smartfonów Lumia, ale też użytkownicy laptopów z procesorami ARM, opracowanych przez Microsoft i Qualcomma. Kto wie, może Microsoft udostępni także BSP (Board Support Packages, kolekcja sterowników i ustawień dla systemów wbudowanych), co znacznie ułatwi zadanie.

Microsoft prawdopodobnie popełnił błąd, traktując swoje smartfony po macoszemu. Jak widać, Lumia 950 XL może być dobrym palmtopem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)