Inżynier Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM

Inżynier Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM

Pracownik Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM
Pracownik Microsoftu używa Lumii z Windowsem 10 dla ARM
03.05.2019 15:04

Smartfony z serii Lumia to wciąż przyzwoity sprzęt. Choć nawet Microsoft zwraca na nie coraz mniejszą uwagę, grono entuzjastów skutecznie ożywia Lumie. W tym gronie jest przynajmniej jeden pracownik Microsoftu.

Plan tchnięcia nowego życia w Lumie wciąż się rozwija, mimo że smartfony się starzeją. Zabezpieczenia zostały złamane, a dzięki otwartoźródłowemu Windows Phone Internals można odblokować bootloader i manipulować oprogramowaniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się tu mocna Lumia 950 XL, na której udało się uruchomić Fallouta.

Lumia 950 XL w rękach specjalisty

Z tego samego modelu z powodzeniem korzysta Mark Russinovich, pracujący w Microsofcie doradca techniczny, CTO Microsoft Azure i ojciec zestawu narzędzi Sysinternals, pozwalających dostać się do funkcji systemu i aplikacji. Na jego Lumii 950 XL działa Windows 10 dla architektury ARM (projekt WOA znajduje się na GitHubie). To wyraźny znak, że praca społeczności skupionej wokół Lumii jest w stadium na tyle zaawansowanym, że korzysta z niej jeden z najwyższej klasy ekspertów od systemu Windows.

Na Twitterze Russinovich pyta, czy posiadacze Lumii chcieliby korzystać z jego Sysinternals na architekturze ARM64. Hakerzy starający się wprowadzić Windowsa 10 ARM na smartfony mieliby ułatwione zadanie przy pisaniu sterowników dla modemów LTE i ekrany dotykowe. Skorzystaliby na tym nie tylko posiadacze smartfonów Lumia, ale też użytkownicy laptopów z procesorami ARM, opracowanych przez Microsoft i Qualcomma. Kto wie, może Microsoft udostępni także BSP (Board Support Packages, kolekcja sterowników i ustawień dla systemów wbudowanych), co znacznie ułatwi zadanie.

Microsoft prawdopodobnie popełnił błąd, traktując swoje smartfony po macoszemu. Jak widać, Lumia 950 XL może być dobrym palmtopem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)