iOS 10 – jeszcze nie ma publicznej bety, a już jest jailbreak

iOS 10 – jeszcze nie ma publicznej bety, a już jest jailbreak

19.06.2016 23:07, aktual.: 20.06.2016 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy Apple prezentował dziesiątą wersję systemu iOS na konferencji otwierającej tegoroczne WWDC, na całym świecie hakerzy zadawali sobie bardzo ważne pytanie: czy można go „uwolnić”? Nie minął tydzień, a już wiemy, że jest to możliwe, choć nie wiadomo, czy ta wiedza się nam przyda.

Tym razem tytuł autora pierwszego jailbreaka dla nowego systemu mobilnego Apple'a przypadł Kanadyjczykowi iH8sn0w, który ma juz na koncie jailbreaki Sn0wbreeze i iFaith.

Działanie jailbreaka zostało zademonstrowane na filmie. Widzimy tu iPhone'a 5, a więc sprzęt już leciwy, z systemem iOS 10 developer beta 1 i Cydią. By udowodnić, że to naprawdę iOS 10, autor filmu najpierw „usunął” (czyli ukrył) systemową aplikację Mail. Telefon został też uruchomiony ponownie, by udowodnić, że jailbreak wprowadza permanentne zmiany w systemie.

IMG_2828.MOV

Oczywiście dopóki nie dostaniemy do własnych rąk systemu iOS 10 i jailbreaka, nie można mówić o sukcesie Kanadyjczyka. Na filmie możemy zobaczyć jedynie dowód na to, że testowa wersja systemu jest podatna na pewien typ ataku. Na tym etapie trudno przewidzieć, czy pokazana koncepcja może posłużyć jako podwaliny działającego narzędzia do uwalniania iPhone'ów. Zdarza się też, że hakerzy pokazują swoje ataki, ale nie udostępniają ich publicznie z różnych powodów, choć iH8sn0w raczej do takich osób nie należy. Ponadto, ponieważ iOS 10 jest wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju, luka może zostać zabezpieczona i jailbreak przestanie działać jeszcze przed udostępnieniem publicznej bety.

Podglądowa wersja iOS 10 jeszcze nie została udostępniona publicznie i na razie nie wiemy, kiedy trafi do szerszego grona odbiorców. Powinno się to stać jeszcze w czerwcu. Na razie mają do niej dostęp jedynie programiści zapisani do programu deweloperskiego. Stabilne wydanie, jeśli Apple będzie się trzymać swojego stałego kalendarza, pojawi się we wrześniu, razem z nowym modelem iPhone'a. Jeśli system będzie podatny na „uwolnienie”, trzeba będzie także przygotować Cydię i różne inne narzędzia do działania z nowościami Apple'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)