iOS 14.5 rozwiąże problem Face ID z maseczkami, ale trzeba mieć Apple Watcha

iOS po aktualizacji ma częściowo rozwiązać problem z maseczkami, fot. Getty Images
iOS po aktualizacji ma częściowo rozwiązać problem z maseczkami, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

02.02.2021 14:55, aktual.: 06.03.2024 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy iPhone'ów w końcu przestaną mieć problemy związane z odblokowywaniem smartfonów z wykorzystaniem Face ID przy założonej maseczce na usta i nos – przynajmniej niektórzy i kosztem bezpieczeństwa. Wraz z iOS-em 14.5 Apple wprowadza bowiem "innowację" wykorzystującą sparowanego Apple Watcha; jeśli użytkownik ma na ręce zegarek, Face ID pozwoli odblokować smartfon po wykonaniu skanu tylko fragmentu twarzy – tego niezasłoniętego maseczką.

Co istotne, funkcja nie będzie automatycznie aktywna, a jedynie opcjonalnie dostępna w ustawieniach. Niewykluczone, że właśnie z powodu mniejszego bezpieczeństwa – skan tylko fragmentu twarzy bez wątpienia nie zastąpi pełnego, niezbędnego dla wyjątkowej skuteczności, dzięki której Face ID jest bezpieczniejsze od systemów konkurencji z Androidem. Wykorzystanie obecności Apple Watcha to tylko substytut.

Apple oczywiście zdaje sobie z tego sprawę, więc zastępcza metoda uwierzytelniania z wykorzystaniem wizerunku właściciela nie zadziała w każdym przypadku. iPhone'a uda się w ten sposób odblokować, ale płatności z wykorzystaniem Apple Pay czy zakupy w sklepie z aplikacjami będą już wymagać "pełnego" uwierzytelnienia (lub wpisania PIN-u) i obecność zegarka nic tutaj nie zmieni. Użytkownicy będą więc mogli nadal mieć uzasadnione uwagi dotyczące sprzętowego niedostosowania najnowszych iPhone'ów do warunków pandemii.

Propozycja wykorzystania Apple Watcha na etapie odblokowywania iPhone'a jest generalnie dobrą decyzją i próbą częściowego ograniczenia opisywanego problemu, jednak nie zapominajmy, że zegarek Apple'a nie jest dodawany gratis do każdego iPhone'a. Zyskujemy więc w efekcie ułatwienie, które po pierwsze zmniejsza bezpieczeństwo, a po drugie jest dostępne tylko dla tych użytkowników iOS-a, którzy mają również Watcha – i za każdym razem mają go na ręce, gdy noszą na twarzy maseczkę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)