iOS zmieni się przez Unię. Chodzi o aplikacje spoza App Store'a

iOS zmieni się przez Unię. Chodzi o aplikacje spoza App Store'a14.12.2022 11:08
iPhone
iPhone
Źródło zdjęć: © Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że unijne przepisy będą miały wpływ na kluczową cechę iOS-a związaną z bezpieczeństwem. Apple przygotowuje nową wersję tak, by pozwalała na instalowanie aplikacji spoza App Store'a, w praktyce upodobniając się w ten sposób do Androida.

Serwis Phone Arena wraca do tematu nowych regulacji cyfrowych, które były głosowane w lipcu w Parlamencie Europejskim. Chodzi o reguły DSA oraz DMA, w wyniku których ma się zmienić szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkowników usług cyfrowych. Jak zwrócił wcześniej uwagę Bloomberg, Apple ma już pracować nad udostępnieniem w iOS-ie alternatywnych do App Store'a sklepów z aplikacjami, by tym samym znieść ograniczenie, które obecnie nie pozwala wgrywać programów w inny sposób.

Chociaż oficjalnie szczegóły nie są znane, zakłada się, że App Store nie będzie jedynym oficjalnie zgodnym źródłem programów począwszy już od iOS-a 17. Na początku zmiana ma dotyczyć tylko użytkowników na terenie Unii Europejskiej, ale docelowo najpewniej także na innych rynkach włącznie z USA. Phone Arena zwraca uwagę, że udostępnianie aplikacji przez alternatywne sklepy może także oznaczać dodatkowy zysk dla programistów - przez brak prowizji pobieranej przez Apple'a za sprzedaż w App Store.

Naturalnie opisywany wyżej problem w praktyce nie dotyczy Androida, w którym od początku możliwa jest instalacja aplikacji z alternatywnych źródeł lub innymi słowy - spoza Google Play. Tutaj użytkownicy są w stanie nawet samodzielnie wgrywać do urządzeń pliki APK i instalować w systemie, choć rzecz jasna trzeba wówczas pamiętać o omijaniu choćby mechanizmu Play Protect, który ma chronić przed szkodliwym oprogramowaniem.

Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)