iOS zmieni się przez Unię. Chodzi o aplikacje spoza App Store'a

iOS zmieni się przez Unię. Chodzi o aplikacje spoza App Store'a

iPhone
iPhone
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
14.12.2022 11:08

Wszystko wskazuje na to, że unijne przepisy będą miały wpływ na kluczową cechę iOS-a związaną z bezpieczeństwem. Apple przygotowuje nową wersję tak, by pozwalała na instalowanie aplikacji spoza App Store'a, w praktyce upodobniając się w ten sposób do Androida.

Serwis Phone Arena wraca do tematu nowych regulacji cyfrowych, które były głosowane w lipcu w Parlamencie Europejskim. Chodzi o reguły DSA oraz DMA, w wyniku których ma się zmienić szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkowników usług cyfrowych. Jak zwrócił wcześniej uwagę Bloomberg, Apple ma już pracować nad udostępnieniem w iOS-ie alternatywnych do App Store'a sklepów z aplikacjami, by tym samym znieść ograniczenie, które obecnie nie pozwala wgrywać programów w inny sposób.

Chociaż oficjalnie szczegóły nie są znane, zakłada się, że App Store nie będzie jedynym oficjalnie zgodnym źródłem programów począwszy już od iOS-a 17. Na początku zmiana ma dotyczyć tylko użytkowników na terenie Unii Europejskiej, ale docelowo najpewniej także na innych rynkach włącznie z USA. Phone Arena zwraca uwagę, że udostępnianie aplikacji przez alternatywne sklepy może także oznaczać dodatkowy zysk dla programistów - przez brak prowizji pobieranej przez Apple'a za sprzedaż w App Store.

Naturalnie opisywany wyżej problem w praktyce nie dotyczy Androida, w którym od początku możliwa jest instalacja aplikacji z alternatywnych źródeł lub innymi słowy - spoza Google Play. Tutaj użytkownicy są w stanie nawet samodzielnie wgrywać do urządzeń pliki APK i instalować w systemie, choć rzecz jasna trzeba wówczas pamiętać o omijaniu choćby mechanizmu Play Protect, który ma chronić przed szkodliwym oprogramowaniem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)