iPhone. Niemcy próbują zmusić Apple do otwarcia płatności NFC. Ustawa już jest

iPhone. Niemcy próbują zmusić Apple do otwarcia płatności NFC. Ustawa już jest

Nie dali rady sugestią, próbują ustawą, fot. Shutterstock.com
Nie dali rady sugestią, próbują ustawą, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
16.11.2019 19:40

Niemiecki parlament przegłosował rozporządzenie, na mocy którego Apple musi udostępnić firmom trzecim moduł płatności NFC w iPhone'ach. To pokłosie aktualnej debaty Komisji Europejskiej nad domniemanymi zachowaniami antykonkurencyjnymi amerykańskiego giganta.

Projekt nowej ustawy zaprezentowano i od razu zatwierdzono w trybie pilnym w nocy ze środy na czwartek, podaje Reuters. Niemieccy oficjele tłumaczą, że stanowi on element większej kampanii przeciw praniu brudnych pieniędzy. Wprawdzie firma Apple nie jest wymieniana z nazwy, ale przepis skonstruowano tak, aby uderzył bezpośrednio w jej model biznesowy.

Zmiana w przepisach nakazuje producentom urządzeń z modułem płatności NFC dopuszczenie firm trzecich do korzystania z tego modułu bez żadnych ograniczeń.

Dla twórców iPhone'a oznacza to problem nie tylko biznesowy, ale także, a może przede wszystkim technologiczny. Architektura bezpieczeństwa iOS, jak wiadomo, opiera się na koncepcji bezpiecznej enklawy. Mowa o odizolowanej od programowalnych zasobów części procesora, która przechowuje kluczowe dane, w tym klucze sesji NFC. Dopuszczenie zewnętrznych systemów płatności wiąże się usunięciem warstwy izolacji.

Nie wiadomo, czy niemieccy politycy jakkolwiek przeanalizowali tę kwestię ani co w takim wypadku zrobi Apple. Ci drudzy w wydanym na szybko oświadczeniu napisali tylko, że są zdziwieni szybkością procesu legislacji, wyrażając jednocześnie obawy o cyberbezpieczeństwo. W skrajnym przypadku Niemcy mogą zakazać sprzedaży sprzętu Apple'a na terenie swojego kraju.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)