Iran blokuje stronę Olimpiady, ale Internetu nie odłączy… na razie

Iran blokuje stronę Olimpiady, ale Internetu nie odłączy… na razie

11.04.2012 12:50

Iran od lat jest na celowniku wielu organizacji walczących z cenzurą w Internecie, ograniczaniem wolności słowa, swobody poruszania się po sieci i komunikacji. Powstała nawet strona, na której można sprawdzić, czy dana domena jest dostępna z wewnątrz tego kraju — BlockedInIran.com.

Internauci z Iranu powiadomili na Twitterze, że oprócz serwisów społecznościowych i niektórych portali informacyjnych, nie są w stanie odwiedzać strony internetowej tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich. Po próbie połączenia się z domeną london2012.com użytkownicy są przekierowywani na peyvandha.ir — irański serwis agregujący wiadomości z państwowych agencji informacyjnych. Powodem zablokowania strony Olimpiady jest rzekomo logo wydarzenia — jest w nim wkomponowane hebrajskie słowo „Syjon”. Iran domagał się zmiany projektu i ukarania projektantów, niedawno zablokował stronę, ale rząd nie zamierza wycofać irańskich sportowców z zawodów.

Według BBC, blokowanie stron jest w Iranie nagminne i nie jest powiązane z żadną organizacją. Na listę blokowanych trafiają nawet strony i blogi prorządowe. Za listę odpowiedzialna jest specjalnie powołana Komisja Filtrowania Internetu, ale przyjmowane są również zgłoszenia indywidualne. Co więcej, aby skorzystać z Internetu w kafejce, obywatele Iranu muszą pokazać dokumenty i podać swoje dane.

Prezydent Mahmud Ahmadineżad rzekomo poruszał również temat stworzenia w Iranie „czystego Internetu” z własną wyszukiwarką i własnymi metodami komunikacji. International Business Times informował o planie stworzenia w tym kraju narodowego intranetu, który miałby ruszyć już w sierpniu, tym samym odcinając Irańczyków od reszty świata. Jednak Ministerstwo Komunikacji w Iranie zdementowało te pogłoski. Informacja o irańskim intranecie była podobno żartem opublikowanym 1 kwietnia, o czym można było dowiedzieć się jedynie na stronie ministerstwa, która jest dostępna jedynie w Iranie. Ten żart był wyjątkowo nieśmieszny, zwłaszcza w obliczu faktu, że w Iranie rzeczywiście powstaje „narodowa sieć komunikacyjna”, która zostanie w pełni zaimplementowana do marca przyszłego roku. Nie wiadomo, czy będzie to sieć działająca równolegle z Internetem, czy Irańczycy zostaną odcięci od kolejnych zagranicznych stron i usług.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)