IronPython i IronRuby na licencji Apache

IronPython i IronRuby na licencji Apache

Grzegorz Niemirowski
19.07.2010 22:02, aktualizacja: 20.07.2010 00:11

Microsoft zmienił licencję języków IronPython i IronRuby a także środowiska Dynamic Language Runtime (DLR) na Apache 2 License. Dotychczas objęte były one Microsoft Permissive License.

IronPython oraz IronRuby to implementacje języków Python i Ruby przeznaczone do uruchamiania w środowiskach .NET Framework i Mono. Ich podstawą jest Microsoft DLR, warstwa funkcji przeznaczonych dla języków dynamicznych, będąca uzupełnieniem Common Language Runtime (CLR). Choć dotychczasowa licencja MS-PL należała do zatwierdzonych przez OSI (Open Source Initiative) jako spełniająca wymogi otwartości, nie była w niektórych miejscach zbyt jasna a także nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Z kolei licencja Apache 2 jest powszechnie używana w środowisku otwartego oprogramowania a jej zasady są dobrze znane.

Nie jest to pierwszy przypadek gdy Microsoft decyduje się na licencjonowanie na warunkach Apache 2 License. Dotychczas taki ruch wykonano m.in. w stosunku do Live Labs Web Sandbox, .NET-owej wersji klienta OData a ostatnio .PST Data Structure View Tool oraz .PST File Format Software Development Kit.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)