Izraelscy naukowcy przekształcili pamięć RAM w nadajnik Wi-Fi

Izraelscy naukowcy przekształcili pamięć RAM w nadajnik Wi-Fi20.12.2020 15:01
fot. YouTube (Cyber Security Labs)
fot. YouTube (Cyber Security Labs)

Nie, to nie jest żart, ani nawet Adam Słodowy dla bardziej zaawansowanych. To faktyczna metoda ataku, jaką Izrael proponuje w przypadku systemów izolowanych.

Naukowcy z Uniwersytetu Bena Guriona od lat prowadzą badania nad technikami kradzieży informacji z komputerów nominalnie odpiętych od internetu. Dotychczas jednak skupiali się głównie na metodach bardziej obrazowych, w tym manipulacji podświetleniem ekranu i szybkością wentylatorów tak, by odczytywać z nich dane binarne.

Ot, trochę jak bardziej fikuśna odmiana kodu Morse'a. Wentylator zwalnia i przyśpiesza, a specjalne oprogramowanie konwertuje sinusoidę drgań na ciąg zer i jedynek.

Niniejszym Izraelczycy idą o krok dalej. Opisany w najnowszym abstrakcie atak AIR-FI to dosłownie sposób na stworzenie karty sieciowej w komputerze, który jej fizycznie nie ma. Jak właściwie? Otóż przy użyciu pamięci systemowej DDR SDRAM, a konkretniej jej magistrali.

Wbrew powszechnej opinii, że pole elektromagnetyczne to domena sieci bezprzewodowych, tak naprawdę jakieś promieniowanie generuje każdy obwód elektryczny. Jak ustalono, w przypadku pamięci EMP jest na tyle silny, że można go użyć do uzyskania sygnału Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz. Innymi słowy, nadawać poprzez RAM sygnał sieciowy.

Air-Fi: Generating Covert Wi-Fi Signals from Air-Gapped Computers

Szybkość transmisji nie jest zbyt spektakularna. Wynosi raptem 100 bitów na sekundę, czyli w ciągu minuty można przesłać tak 0,73 kB danych. Niewiele.

Co zrozumiałe, do tego dochodzi też problem związany z realizacją właściwego ataku. Najpierw trzeba uzyskać fizyczny dostęp do maszyny będącej celem, by zainstalować malware sabotujący pamięć, a później jeszcze zadbać o umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika. Zatem, nie jest to spacerek przez płotki, ale przyznajcie, sam pomysł robi wrażenie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)