Izraelski projekt Carmel. Wykorzystują kontroler Xboxa do sterowania czołgiem

Kontroler Xboxa pozwala sterować wojskowym pojazdem /fot. GettyImages
Kontroler Xboxa pozwala sterować wojskowym pojazdem /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

31.07.2020 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Izraelczycy pracują nad dosyć nietypowym projektem militarnym. Obecnie wojsko testuje prototyp pojazdu opancerzonego, który wewnątrz wygląda jak pokój nastolatka. Jest w nim pełno ekranów, a jako urządzenie sterujące wykorzystuje kontroler do konsoli Xbox. Żołnierze czują się we wnętrzu jak w symulatorze.

Rozwój technologiczny od zawsze szedł w parze z rozwojem militarnym. Chociaż zupełnie odwrotnie, niż w tym przypadku. To raczej wojskowe technologie trafiały do życia codziennego. Tymczasem w 2020 roku urządzenie kojarzące się z rozrywką, szczególnie wśród osób młodszych, trafia do wozu opancerzonego i korzystają z niego żołnierze.

Jak podaje The Washington Post, izraelska firma Israel Aerospace Industries podjęła decyzje o wykorzystaniu kontrolera Xbox i kilku innych sprzętów elektronicznych w pojazdach militarnych. Pomysł pojawił się na podstawie opinii żołnierzy izraelskich sił zbrojnych oraz ankietowanych nastolatków. Chodziło o to, aby młodsze pokolenia mogły lepiej i łatwiej dostosować swoją wiedzę i umiejętności do sterowania opancerzonym wozem.

Kontroler Xboxa w czołgu i pojeździe opancerzonym – to po prostu musi się sprawdzić

We wnętrzu, poza kontrolerem Xbox, znajduje się kilka dużych tabletów. Wyświetlane na nich informacje przypominają te znane z gier typu FPS. Pokazują mapę, dostępne zapasy amunicji, czy obecnie wykorzystywaną broń. To coś jak symulator bitwy, a jednak dziejący się w rzeczywistości. To właśnie trwający od trzech lat projekt Carmel.

"To nie wygląda dokładnie tak, jak gra Fortnite, ale jest czymś w tym rodzaju. I zadziwiająco połączenie umiejętności z gry szybko przenosi się na efektywność operacyjną w bardzo krótkim czasie" - komentował pułkownik Udi Tzur dla The Washington Post. Żołnierze którzy testowali system wozu opancerzonego bardzo szybko opanowali wszelkie niezbędne umiejętności. Co więcej, dzięki wykorzystaniu takiego systemu, załogę czołgu można zmniejszyć o połowę, z czterech do dwóch żołnierzy.

Ogromnym plusem jest doświadczenie zdobyte podczas gry. Każdy z żołnierzy posiada wyrobioną mniej więcej pamięć mięśniową i wiedzą, który przycisk mają nacisnąć, czy jak przesunąć drążkiem, aby wykonać odpowiednią czynność. Taka koncepcja wozu opancerzonego, a nawet czołgu Merkava może znacznie zwiększyć obronność danego państwa, ale i niesie za sobą ryzyko. Jeśli każdy umie posługiwać się kontrolerem, to każdy może zasiąść za sterami siejącego zniszczenie pojazdu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (56)
Zobacz także