Jak działają sieci neuronowe? Google to wyjaśnia za pomocą Teachable Machine

Jak działają sieci neuronowe? Google to wyjaśnia za pomocą Teachable Machine

Jak działają sieci neuronowe? Google to wyjaśnia za pomocą Teachable Machine
05.10.2017 14:41

O sieciach neuronowych i głębokim uczeniu mówi się dziś nakażdym kroku, ale zarazem nawet wśród zawodowych programistów(nie mówiąc już o laikach), brakuje głębszego zrozumienia tejdziedziny. Pomóc w samodzielnym zgłębieniu tematu możeprzedstawiony właśnie przez Google’a eksperyment o nazwieTeachable Machine („nauczalna maszyna”), pozwalający każdemupopracować ze sztuczną siecią neuronową – wystarczy tylkoprzeglądarka.

Udostępniony pod adresem teachablemachine.withgoogle.comeksperyment, przygotowany przez pewnych przyjaciół z Google,jest całkowicie otwartą platformą (kod źródłowy znajdziecie naGitHubie) która pozwala zapoznać się z bliska z procesem nauki maszynowegorozpoznawania obrazu.

Jako dane wejściowe do szkolenia wykorzystane są zdjęcia zkamerki komputera. Następnie podaje się modelowi kolejne dane –więcej zdjęć z kamery – w nagrodę otrzymując animacje GIF,dźwięki czy mowę. Można więc trenować sieć tak, by pokazywałakotka, gdy pokaże się jej kciuk, a pieska, gdy pokaże się otwartądłoń. Następnie w trybie wnioskowania pokazujemy do kamery gestdłoni, a AI spróbuje rozpoznać obraz i wyświetlić właściwyobrazek. Interfejs wyświetla pasek postępu, informujący opewności, z jaką zachodzi to wnioskowanie.

Obraz

Wartość edukacyjna tej przeglądarkowej zabawki to przedewszystkim nauczenie roli danych treningowych i tego, jak łatwooszukać systemy rozpoznawania obrazów, zdezorientować modelepokazując im niewystarczającą ilość danych podczas treningu czypokazując dane zbyt podobne do siebie.

Prosty eksperyment pod spodem ukrywa jednak coś znaczniepoważniejszego. To napisana w JavaScripcie biblioteka deeplearn.js,którą Google niedawno wydało, aby pozwolić programistom nabudowanie i uruchamianie sieci neuronowych w przeglądarce, i tonawet bez konieczności programowania – webowenarzędzie pozwala zbudować model maszynowego uczenia,wybierając parametry z menu.

A.I. Experiments: Teachable Machine

Deeplearn.js oferuje też dostęp do bazy obrazków ImageNet jakopomocy w uczeniu, narzędzie do animowania sieci CPPN, oraz benchmarkwydajności. Google przyznaje, że nie może to rywalizować zespecjalistycznymi narzędziami, ale na pewno pozwala nauczyć sięzasad działania głębokiego uczenia, a nawet tworzyć własneinteligentne rozwiązania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)