Jak korzystać z Firefoksa do obsługi e-maili? Na nową funkcję trzeba było czekać ponad 7 lat

Jak korzystać z Firefoksa do obsługi e-maili? Na nową funkcję trzeba było czekać ponad 7 lat
15.10.2018 19:31
Firefox może teraz działać jako aplikacja do obsługi poczty (depositphotos)
Firefox może teraz działać jako aplikacja do obsługi poczty (depositphotos)

Jeśli jesteś w grupie użytkowników, którzy ponad 7 lat temu zaproponowali Mozilli, by przeglądarka Firefox mogła działać jako domyślny klient poczty w Windowsie, możesz odetchnąć z ulgą. Jak zwraca uwagę serwis Techdows, opcja ta doczekała się kilka dni temu realizacji i trafi do stabilnego Firefoksa wraz z wydaniem edycji 64 w grudniu. Co ważne, nowość można już teraz testować na własną rękę po zdecydowaniu się na instalację przeglądarki w odmianie Nightly, a tę można znaleźć w naszym katalogu, po rozwinięciu menu Wszystkie wersje.

Zgodnie z prośbami użytkowników, Firefoksa można teraz ustawić jako domyślną aplikację do obsługi poczty. Dzięki temu, po kliknięciu na linki mailto przeglądarka będzie zdolna uruchamiać wskazaną witrynę do obsługi poczty, w praktyce zatem na przykład Gmaila. Konfiguracja jest prosta i nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Po upewnieniu się, iż zainstalowana jest już najnowsza wersja Firefoksa Nightly, w przypadku Windowsa 10 należy zacząć od odwiedzenia ustawień aplikacji domyślnych.

Ustawienia domyślnej aplikacji do obsługi poczty w Windows 10.
Ustawienia domyślnej aplikacji do obsługi poczty w Windows 10.

W tym celu należy uruchomić systemowe Ustawienia i kategorię Aplikacje, a w niej odnaleźć zakładkę Aplikacje domyślne. Opcje związane z klientem poczty powinny znajdować się na szczycie wyświetlonej listy. Wystarczy kliknąć na obecną aplikację i wybrać z wyświetlonej listy Firefoksa Nightly. Dalsza część konfiguracji odbywa się już bezpośrednio w przeglądarce. Teraz trzeba więc ją uruchomić i w tym przypadku odwiedzić Opcje.

Opcje związane z obsługą e-maili w ustawieniach Firefoksa Nightly.
Opcje związane z obsługą e-maili w ustawieniach Firefoksa Nightly.

Ustawienia dotyczące obsługi poczty znajdują się w zakładce Ogólne, gdzie konieczne jest odszukanie nagłówka Aplikacje. W tabeli widoczne będą tu dostępne opcje, w tym wspomniana obsługa mailto. Po kliknięciu na rozwijaną listę w kolumnie Czynność, użytkownik może wskazać aplikację do obsługi poczty, w tym na przykład właśnie Gmaila czy Pocztę WP. Od tego momentu wszystkie linki mailto będą automatycznie uruchamiać właśnie tę witrynę i (jeśli użytkownik jest zalogowany) skutkować automatycznym rozpoczęciem nowej wiadomości do wskazanego w linku odbiorcy.

Warto przy okazji wyraźnie zaznaczyć, że Firefox Nightly to wczesna edycja przeglądarki, a co za tym idzie nie jest to program pozbawiony błędów. Przykładem może być choćby domyślnie aktywna czynność dla opisywanej funkcji obsługi poczty. Ignorując wspominaną ręczną zmianę ustawień i wskazanie na przykład skrzynki Gmail, użytkownik będzie korzystać z domyślnej czynności, którą jest Użycie aplikacji Firefox Nightly. Wówczas po kliknięciu na link mailto w praktyce przeglądarka zapętli się i będzie automatycznie otwierać kolejne puste karty. Warto więc świadomie podejść do etapu konfiguracji, by nie narazić się na dodatkowe kłopoty.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)