Jak korzystać z Firefoksa do obsługi e-maili? Na nową funkcję trzeba było czekać ponad 7 lat

Jak korzystać z Firefoksa do obsługi e-maili? Na nową funkcję trzeba było czekać ponad 7 lat

Firefox może teraz działać jako aplikacja do obsługi poczty (depositphotos)
Firefox może teraz działać jako aplikacja do obsługi poczty (depositphotos)
Oskar Ziomek
15.10.2018 19:31, aktualizacja: 15.10.2018 19:54

Jeśli jesteś w grupie użytkowników, którzy ponad 7 lat temu zaproponowali Mozilli, by przeglądarka Firefox mogła działać jako domyślny klient poczty w Windowsie, możesz odetchnąć z ulgą. Jak zwraca uwagę serwis Techdows, opcja ta doczekała się kilka dni temu realizacji i trafi do stabilnego Firefoksa wraz z wydaniem edycji 64 w grudniu. Co ważne, nowość można już teraz testować na własną rękę po zdecydowaniu się na instalację przeglądarki w odmianie Nightly, a tę można znaleźć w naszym katalogu, po rozwinięciu menu Wszystkie wersje.

Zgodnie z prośbami użytkowników, Firefoksa można teraz ustawić jako domyślną aplikację do obsługi poczty. Dzięki temu, po kliknięciu na linki mailto przeglądarka będzie zdolna uruchamiać wskazaną witrynę do obsługi poczty, w praktyce zatem na przykład Gmaila. Konfiguracja jest prosta i nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Po upewnieniu się, iż zainstalowana jest już najnowsza wersja Firefoksa Nightly, w przypadku Windowsa 10 należy zacząć od odwiedzenia ustawień aplikacji domyślnych.

Ustawienia domyślnej aplikacji do obsługi poczty w Windows 10.
Ustawienia domyślnej aplikacji do obsługi poczty w Windows 10.

W tym celu należy uruchomić systemowe Ustawienia i kategorię Aplikacje, a w niej odnaleźć zakładkę Aplikacje domyślne. Opcje związane z klientem poczty powinny znajdować się na szczycie wyświetlonej listy. Wystarczy kliknąć na obecną aplikację i wybrać z wyświetlonej listy Firefoksa Nightly. Dalsza część konfiguracji odbywa się już bezpośrednio w przeglądarce. Teraz trzeba więc ją uruchomić i w tym przypadku odwiedzić Opcje.

Opcje związane z obsługą e-maili w ustawieniach Firefoksa Nightly.
Opcje związane z obsługą e-maili w ustawieniach Firefoksa Nightly.

Ustawienia dotyczące obsługi poczty znajdują się w zakładce Ogólne, gdzie konieczne jest odszukanie nagłówka Aplikacje. W tabeli widoczne będą tu dostępne opcje, w tym wspomniana obsługa mailto. Po kliknięciu na rozwijaną listę w kolumnie Czynność, użytkownik może wskazać aplikację do obsługi poczty, w tym na przykład właśnie Gmaila czy Pocztę WP. Od tego momentu wszystkie linki mailto będą automatycznie uruchamiać właśnie tę witrynę i (jeśli użytkownik jest zalogowany) skutkować automatycznym rozpoczęciem nowej wiadomości do wskazanego w linku odbiorcy.

Warto przy okazji wyraźnie zaznaczyć, że Firefox Nightly to wczesna edycja przeglądarki, a co za tym idzie nie jest to program pozbawiony błędów. Przykładem może być choćby domyślnie aktywna czynność dla opisywanej funkcji obsługi poczty. Ignorując wspominaną ręczną zmianę ustawień i wskazanie na przykład skrzynki Gmail, użytkownik będzie korzystać z domyślnej czynności, którą jest Użycie aplikacji Firefox Nightly. Wówczas po kliknięciu na link mailto w praktyce przeglądarka zapętli się i będzie automatycznie otwierać kolejne puste karty. Warto więc świadomie podejść do etapu konfiguracji, by nie narazić się na dodatkowe kłopoty.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)