Jak Microsoft kombinuje z Linuksem. Kolejna porcja informacji o WSL

Strona głównaJak Microsoft kombinuje z Linuksem. Kolejna porcja informacji o WSL
15.05.2019 16:09
Jak Microsoft kombinuje z Linuksem. Kolejna porcja informacji o WSL

W nawiązaniu do przedstawionej na konferencji Build 2019 informacji, że Windows 10 zyska jądro Linux w formie nowej wersji warstwy zgodności, WSL 2, Microsoft postanowił ujawnić kolejne szczegóły tego mariażu. Sprawa nabiera kolorytu.

Jak ujawnia Craig Loewen, menedżer projektu w Windows Developer Platform, firma nie zamierza porzucać WSL (1), które – przypomnę – działa na autorskim jądrze Microsoftu i tylko zapewnia częściową kompatybilność z jądrem Linux. Projekt własnościowy będzie rozwijany równolegle z tym nowym, otwartoźródłowym. W obu podejściach firma dostrzega potencjał.

– Obecnie nie planujemy porzucenia starszej wersji WSL. Dystrybucje WSL (1) i WSL 2 możecie uruchamiać obok siebie, a także aktualizować i downgrade'ować w dowolnym momencie – informuje Loewen. – Dodanie WSL 2 jako nowej architektury [programowej] stanowi lepszą platformę dla zespołu WSL, które czynią WSL świetnym sposobem uruchamiania środowiska Linux w systemie Windows – wyjaśnia menedżer koncepcję.

Dodaje przy tym, że WSL 2 zadziała na wszystkich wersjach Windowsa 10, w których dostępna jest również pierwsza generacja tej techniki. Oznacza to, że Win 10 Home również będzie wspierany.

Gorzej z narzędziami firm trzecich

Niemniej o ile kompatybilność z poszczególnymi wydaniami "dziesiątki" nie budzi zastrzeżeń, o tyle problemem jest obsługa narzędzi do wirtualizacji, pochodzących od firm trzecich. Jeśli tylko software nie obsługuje Hyper-V, WSL 2 nie daje się wykorzystać.

Jednym z takich rozwiązań jest VMWare, jak również starsze wersje VirtualBoksa. Dopiero ostatnio wydana wersja 6.0 dodaje Hyper-V jako podstawowy rdzeń wykonawczy na hoście Windows.

Tym niemniej Microsoft chce ponoć pomóc deweloperom. – Badamy sposoby, które pomogą rozwiązać ten problem. Na przykład udostępniamy zestaw interfejsów API o nazwie Hypervisor Platform, które mogą być używane przez zewnętrznych dostawców wirtualizacji, aby ich oprogramowanie było kompatybilne z Hyper-V. Pozwala to aplikacjom na wykorzystanie architektury Hyper-V do emulacji, takiej jak Google Android Emulator i Virtual Box 6 i wyżej, które są teraz kompatybilne z Hyper-V – deklaruje Loewen.

Wedle plotek, WSL 2 pojawi się w Windowsie 10 w ramach programu Windows Insider jeszcze przed końcem czerwca br. Kiedy trafi "na produkcję", Microsoft póki co nie mówi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)