Jak Microsoft kombinuje z Linuksem. Kolejna porcja informacji o WSL

Jak Microsoft kombinuje z Linuksem. Kolejna porcja informacji o WSL
Piotr Urbaniak

15.05.2019 16:09, aktual.: 15.05.2019 19:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nawiązaniu do przedstawionej na konferencji Build 2019 informacji, że Windows 10 zyska jądro Linux w formie nowej wersji warstwy zgodności, WSL 2, Microsoft postanowił ujawnić kolejne szczegóły tego mariażu. Sprawa nabiera kolorytu.

Jak ujawnia Craig Loewen, menedżer projektu w Windows Developer Platform, firma nie zamierza porzucać WSL (1), które – przypomnę – działa na autorskim jądrze Microsoftu i tylko zapewnia częściową kompatybilność z jądrem Linux. Projekt własnościowy będzie rozwijany równolegle z tym nowym, otwartoźródłowym. W obu podejściach firma dostrzega potencjał.

– Obecnie nie planujemy porzucenia starszej wersji WSL. Dystrybucje WSL (1) i WSL 2 możecie uruchamiać obok siebie, a także aktualizować i downgrade'ować w dowolnym momencie – informuje Loewen. – Dodanie WSL 2 jako nowej architektury [programowej] stanowi lepszą platformę dla zespołu WSL, które czynią WSL świetnym sposobem uruchamiania środowiska Linux w systemie Windows – wyjaśnia menedżer koncepcję.

Dodaje przy tym, że WSL 2 zadziała na wszystkich wersjach Windowsa 10, w których dostępna jest również pierwsza generacja tej techniki. Oznacza to, że Win 10 Home również będzie wspierany.

Gorzej z narzędziami firm trzecich

Niemniej o ile kompatybilność z poszczególnymi wydaniami "dziesiątki" nie budzi zastrzeżeń, o tyle problemem jest obsługa narzędzi do wirtualizacji, pochodzących od firm trzecich. Jeśli tylko software nie obsługuje Hyper-V, WSL 2 nie daje się wykorzystać.

Jednym z takich rozwiązań jest VMWare, jak również starsze wersje VirtualBoksa. Dopiero ostatnio wydana wersja 6.0 dodaje Hyper-V jako podstawowy rdzeń wykonawczy na hoście Windows.

Tym niemniej Microsoft chce ponoć pomóc deweloperom. – Badamy sposoby, które pomogą rozwiązać ten problem. Na przykład udostępniamy zestaw interfejsów API o nazwie Hypervisor Platform, które mogą być używane przez zewnętrznych dostawców wirtualizacji, aby ich oprogramowanie było kompatybilne z Hyper-V. Pozwala to aplikacjom na wykorzystanie architektury Hyper-V do emulacji, takiej jak Google Android Emulator i Virtual Box 6 i wyżej, które są teraz kompatybilne z Hyper-V – deklaruje Loewen.

Wedle plotek, WSL 2 pojawi się w Windowsie 10 w ramach programu Windows Insider jeszcze przed końcem czerwca br. Kiedy trafi "na produkcję", Microsoft póki co nie mówi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)