r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

VirtualBox 5.2.6

Strona główna Windows Narzędzia Wirtualizacja
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VirtualBox to menedżer maszyn wirtualnych, który pozwala na uruchamianie na komputerze wielu systemów operacyjnych, przeznaczonych dla procesorów x86/x86-64. Na liście obsługiwanych systemów-gości są różne wersje Windowsa, różne dystrybucje Linuksa oraz różne inne, bardziej egzotyczne produkty.

Galeria programu

VirtualBox służy do pełnej wirtualizacji, co oznacza, że można na nim uruchamiać niezmodyfikowane systemy operacyjne i z ich punktu widzenia maszyna wirtualna nie będzie niczym różnić się od fizycznego komputera. Nie ma tu mechanizmów wirtualizacji, więc można uruchamiać jedynie systemy-gości przeznaczonych dla tej samej architektury procesora, ale w zamian zyskujemy wydajność bliską systemowi zainstalowanemu bezpośrednio na komputerze. VirtualBox zaliczany jest hiperwizorów typu drugiego, czyli działa jako program uruchomiony na danym systemie-gospodarzu. Wirtualizowane systemy-goście działają więc „dwa poziomy” od sprzętu.

Poza uruchamianiem systemów operacyjnych VirtualBox umożliwia także zapisywanie i przywracanie ich stanów, co jest szczególnie przydatne przy testowaniu. System-gość może dzielić ze swoim gospodarzem zawartość schowka, urządzenia podłączone przez USB i port szeregowy, kontrolery SCSI i wybrane foldery. Ponadto okna niektórych systemów-gości mogą być wyświetlane na pulpicie, jakby działały natywnie w systemie-gospodarzu. Do systemu-gościa można podłączyć się także z wykorzystaniem zdalnego pulpitu i nagrywać aktywność na pulpicie.

Jeśli systemem-gościem jest jeden z Windowsów, VirtualBox może zapewnić mu przyspieszenie sprzętowe OpenGL 2.0 oraz (eksperymentalnie) Direct3D 8 i 9. Ponadto możliwa jest wirtualizacja systemów 64-bitowych na procesorach 32-bitowych oraz wykorzystanie wirtualizacji sprzętowej Intel VT-x i AMD-V. Dla nich możliwa jest obsługa SMP z użyciem do 32 wirtualnych jednostek obliczeniowych.

Podczas tworzenia maszyny, na której zostanie zainstalowany system-gość, można wybrać ilość dostępnej dla niej pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej oraz format zapisu wirtualnego dysku oraz jego lokalizację. Już po utworzeniu maszyny można wybrać, jakie peryferia będą dla niej dostępne (nawet stację dyskietek), typ czipsetu, liczbę rdzeni procesora dostępną dla systemu-gościa, parametry karty graficznej, dźwięku, sieci, współdzielonych folderów i portów.

Wiele funkcji VirtualBoxa nie znajduje się w podstawowym pakiecie. Warto pobrać dodatkowo VirtualBox Extension Pack.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Wirtualizacja bez kombinowania: testowanie Linuksa będzie łatwiejsze

79
OPROGRAMOWANIE 17.01.2018 | Adam Golański

Wirtualizacja weszła pod strzechy – dzisiaj nie trzeba być sysadminem, by w maszynie wirtualnej uruchomić taki system operacyjny, jaki nam akurat potrzeba. W dużym stopniu to zasługa hiperwizora VirtualBox, który choć należy do Oracle, pozostaje i darmowym i wolnym oprogramowaniem. I właśnie tę szczególną rolę VirtualBoksa dostrzegli deweloperzy RedHata – za sprawą ich starań, linuksowe jądro będzie wspierało pracę w zwirtualizowanym środowisku tego programu bez konieczności kompilowania dodatkowych modułów. Zazwyczaj pierwszym krokiem po zainstalowaniu systemu operacyjnego w maszynie…

VirtualBox 5.2: eksport maszyn do Oracle Cloud i poprawki błędów

8
OPROGRAMOWANIE 19.10.2017 | Oskar Ziomek

Jeden z najpopularniejszych programów do zarządzania maszynami wirtualnymi, jakim jest VirtualBox doczekał się aktualizacji do wersji 5.2.0. W aplikacji pojawiło się wiele zmian, a oprócz tych pod maską odświeżony został także nieco interfejs, który wcześniej od lat praktycznie się nie zmieniał. Sprawdźmy pokrótce jakie nowości można znaleźć w tym wydaniu. Otóż przede wszystkim opcję eksportu maszyn wirtualnych do Oracle Cloud, implementację łatwej instalacji systemu operacyjnego w maszynach, nowości związane z dźwiękiem oraz kosmetyczne zmiany w interfejsie: nowe ikony oraz odświeżone…

Recenzje użytkowników

Polska i Angielska wersja językowa, prosty interfejs, systemy zachowują się naturalnie - niczym na prawdziwym komputerze
Nie jest to program dla zielonych - warto chociaż trochę znać internet od strony informatyka (wymagana umiejętność instalacji systemu)
ocena użytkownika

VirtualBox to niezwykle prosty program - Pobierasz program, pobierasz zdjęcie iso systemu jaki chcesz pobrać, zdjęcie iso uruchamiasz jako ,,płyta CD" (oczywiście wirtualna, jest to płyta którą widzi jedynie system który instalujemy na VirtualBox) i dalej postępujesz jak przy prawdziwym systemie. Nie jest to jednak program dla starej babci albo ciotki która o internecie nie wie nic.Interfejs VirtualBox jest prosty i oczywisty, i tu znowu wrócę do tego, ŻE NIE JEST TO PROGRAM DLA ZIELONYCH! - niektóre określenia i wyrażenia są skomplikowane dla przeciętnego Kowalskiego.Na VirtualBox testowałem Windowsa 3.1, Windowsa 95 i Windowsa 98 - systemy te działają bez zarzutu. Sam program ma według mnie więcej plusów niż minusów.


VirtualBoxa polecam fanom retro i osobom które chcą pouczyć się trochę o historii Windows. Myślę, że VirtualBox zasługuję na 5 gwiazdek.

17.04.2017 17:21 | Recenzja do wersji 5.1.18 Build 114002
Darmowy, szybkie działanie jest lekki, prosty interfejs, duże możliwości konfiguracji
Coraz większa ilość błędów, słaba akcleracja 3D, problemy z płynnością w starszych systemach WIndows ME, 98...
ocena użytkownika

Jest to jeden z najlepszych programów do wirtualizacji i do tego darmowy. Można na nim zainstalować różne systemy Windows czy Linux, a nawet Mac OS X i przetestować bez ingerencji w system zainstalowany na naszym komputerze. Jest to idealne środowisko do testowania systemów operacyjnych, zabawy z sieciami czy z serwerami.

Ma duże możliwości konfiguracyjne. Można ustawić pamięć ram dla grafiki, jest wybór różnych karty sieciowych, obsługuje USB więc możemy np. możemy przekierować pendrive na system gościa, albo jeśli mam starszy skaner który na obecnym nowszym systemie nie działa z powodu braku sterowników, wówczas instalujemy go na systemie gościa i tam bez problemu z niego korzystamy.

Najnowsze wydania lubią zawierać różne błędy, więc przy aktualizacjach do nowej wersji trzeba być ostrożnym. I jedną z największych wad są problemy z płynnością działania starszych systemów od Windows ME do już archaicznych nawet Windows 3.11, a pomijając już te starsze.

Bez problemu możemy instalować na nim Windows XP oraz nowsze systemy. Jest prosty w obsłudze, można zrobić wszystko przy pomocy kreatora, a dla osób lubiących sobie wszystko dopasować, są opcje zaawansowane. Ja używam go od wielu lat i śmiało mogę go każdemu polecić.

21.02.2015 12:46 | Recenzja do wersji 4.3.22 r98236
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #466 29.01.2018 22:59

Zainstalowałem po raz kolejny. To świetny program umożliwiający zniechęcenie się do takich wynalazków i poprawę zdolności pisania na klawiaturze. Nie zadziałał mi ANI RAZU. Odinstalowywałem i instalowałem różne wersje. W końcu zniechęciłem się. Na internetach mnóstwo żebrających o pomoc "och nie działa" "och, co mam zrobić". Porady - jedna głupsza od drugiej.. Łącznie z aktualizacjami BIOSu, tańcem deszczu i 40 dniowym postem. Dziwni ludzie . Ja już wiem, ze jest do d..bani.

XDF5   4 #465 27.01.2018 18:39

@Magnum 44: VMware Workstation 14 Player jest o wiele szybszy (jest darmowy do celów nie komercyjny)

Baruch   6 #464 02.01.2018 17:39

Witam
Proszę zmienić link do VirtualBox Extension Pack.
Aktualny to:
http://download.virtualbox.org/virtualbox/5.2.4/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_P...

  #463 08.11.2017 08:58

"Warto pobrać dodatkowo VirtualBox Extension Pack." - może by tak aktualny link?

invader92   7 #462 06.05.2017 02:21

Ostatnio się nie udzielam, ale zrobię sobie wyjątek. Z ostatnich wersji faktycznie jest równia pochyła. Pomimo tego, że Oracle poprawia mnóstwo bugów, wersja 5.1.22 (oraz 5.1.20, która nota bene wyszła tego samego dnia) to jest jakiś koszmar. Agent vboxa nie jest w stanie normalnie wystartować, znacząco spadła ogólna wydajność większości maszyn. Możliwe, że to jest sytuacja przejściowa, ale trwa to już u mnie od aktualizacji tj. 28.04.2017 i w sumie po przetestowaniu w warunkach domowych VMWare player, naprawdę polecam. Ja jestem w trakcie migracji maszyn i chyba nie zapowiada się prędko na powrót. VMware naprawdę działa.

Update: Otóż głupio zrobiłem. Okazało się, że źródłem pewnej puli problemów była aktualizacja AvastAntivirus do wersji 2017, która to domyślnie ma zaznaczoną opcję "Włącz sprzętową wirtualizację". Cokolwiek opcja ta robi, wyłączenie jej i restart przywróciło dawną wydajność Virtualboxa.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.05.2017 09:57
  #461 14.01.2017 17:10

@Magnum 44: Z komend wynika że... VMware jest najlepszy ale ja osobiście myślę że obydwa są takie same ;)

Magnum 44   18 #460 16.12.2016 00:33

@MrBeckham666: Potwierdzam, ostatnio pobawiłem się obydwoma programami i VB to jest porażka...

MrBeckham666   20 #459 22.11.2016 15:06

@mly: Kiedyś był dobry teraz cuda na kiju się dzieją ciągła beta . vmware działa jak trzeba. Zanim w vbox coś zrobisz zauważysz już 10 problemów oczywiście połowe z nich da się obejść marnująć przy tym godzine szukania w google gdzie i tak później trafisz na problem gdzie musisz czekać na nową wersje bo niestety programisci się nie popisali.

macie problemy zainstalujcie vmware ludzie bedzie spokój :)

Autor edytował komentarz w dniu: 22.11.2016 15:07
mly   9 #458 22.11.2016 13:06

@Anonim (niezalogowany): Również ma takie doświadczenia.

  #457 24.10.2016 10:35

Jeszcze nigdy nie udało mi się utworzyć maszyny wirtualnej w tym programie (Windows 7 x64). Zawsze wywala błąd.

hexenhammer   6 #456 17.10.2016 22:18

od wersji Windows Insider Preview 14442 virtualbox się nie uruchamia bez żadnego komunikatu, w logach systemu były informacje o błędzie, reinstalacja po dogłębnych usunięciu IObit uinstalerem nie pomogła, wysłałem ticketa z tym do Oracle, może w nowej wersji (choć ostatnia ma już ponad miesiąć) problem poprawią

patmat05   2 #455 02.10.2016 10:37

@paweeloss: Jest możliwość bo sterowniki instalujesz w systemie operacyjnym, tylko musisz mieć albo obraz płyty (.iso) lub dyskietkę (.img, .ima)

patmat05   2 #454 02.10.2016 10:31

@juh: Tak

MrBeckham666   20 #453 31.08.2016 12:29

@Magnum 44: Kiedyś używałem virtual boxa ale ostatnie wersje to jakaś porazka jest :) Niektóre to nazwałbym wersjami alfa bo problemów jest dosłownie masa i wydajność w porównaniu do vmware jest po prostu fatalna :)

Kiedyś to była fajna maszyna wirtualna lecz jeżeli porównując dwie aktualne wersje vmware i virtualboxa to ogólnie wyglada to tak.

Vmware nie wali jakimiś dziwnymi błedami i ogólnie nie dość że działa szybciej wydajniej szczególnie jak ktoś nie ma jakiegoś super sprzetu :) I jest dużo stabilniejszy :) Bawie się maszynami jakieś 6 lat z czego 4 lata używałem vboxa ale ostatnie 2 lata należa do vmware :)

Autor edytował komentarz w dniu: 31.08.2016 12:30
juh   6 #452 20.08.2016 02:33

Czy można go używać legalnie w firmie?

hawkeye116477   2 #451 10.08.2016 22:17

@Roberto93: Kiedyś był, ale usunęli, gdyż jedynie 34% było przetłumaczone, a chętnych, by przetłumaczyć pozostałą część, brakowało. Producent zatwierdził już nowe tłumaczenie. Język polski powróci w kolejnej wersji programu.

Autor edytował komentarz w dniu: 10.08.2016 23:27
Roberto93   6 #450 10.08.2016 14:30

@hawkeye116477: Wielkie dzięki, nie miałem pojęcia że istnieje spolszczenie. :)
Kiedyś we wcześniejszych wersjach język polski był jednym z wbudowanych w program...

hawkeye116477   2 #449 24.07.2016 18:54

Proszę bardzo, pełne spolszczenie do najnowszej wersji VirtualBoxa: https://drive.google.com/open?id=0B9DUHIM3P3wTbFM4aXZ3TDBBYUU . By zainstalować wystarczy wypakować do VirtualBox/nls .

Autor edytował komentarz w dniu: 15.08.2016 16:36
Magnum 44   18 #448 18.06.2016 09:15

Który obecnie lepszy? VBox czy VMware? :)

  #447 19.04.2016 12:39

Bardzo Dobry i w pełni Darmowy Program polecam z ręką na sercu :-)

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.