r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

VirtualBox 5.1.14 r112924

Strona główna Windows Narzędzia Wirtualizacja
Pobierz program Asystent pobierania włączony zabezpiecz pobieranie

VirtualBox to menedżer maszyn wirtualnych, który pozwala na uruchamianie na komputerze wielu systemów operacyjnych, przeznaczonych dla procesorów x86/x86-64. Na liście obsługiwanych systemów-gości są różne wersje Windowsa, różne dystrybucje Linuksa oraz różne inne, bardziej egzotyczne produkty.

Galeria programu

VirtualBox służy do pełnej wirtualizacji, co oznacza, że można na nim uruchamiać niezmodyfikowane systemy operacyjne i z ich punktu widzenia maszyna wirtualna nie będzie niczym różnić się od fizycznego komputera. Nie ma tu mechanizmów wirtualizacji, więc można uruchamiać jedynie systemy-gości przeznaczonych dla tej samej architektury procesora, ale w zamian zyskujemy wydajność bliską systemowi zainstalowanemu bezpośrednio na komputerze. VirtualBox zaliczany jest hiperwizorów typu drugiego, czyli działa jako program uruchomiony na danym systemie-gospodarzu. Wirtualizowane systemy-goście działają więc „dwa poziomy” od sprzętu.

Poza uruchamianiem systemów operacyjnych VirtualBox umożliwia także zapisywanie i przywracanie ich stanów, co jest szczególnie przydatne przy testowaniu. System-gość może dzielić ze swoim gospodarzem zawartość schowka, urządzenia podłączone przez USB i port szeregowy, kontrolery SCSI i wybrane foldery. Ponadto okna niektórych systemów-gości mogą być wyświetlane na pulpicie, jakby działały natywnie w systemie-gospodarzu. Do systemu-gościa można podłączyć się także z wykorzystaniem zdalnego pulpitu i nagrywać aktywność na pulpicie.

Jeśli systemem-gościem jest jeden z Windowsów, VirtualBox może zapewnić mu przyspieszenie sprzętowe OpenGL 2.0 oraz (eksperymentalnie) Direct3D 8 i 9. Ponadto możliwa jest wirtualizacja systemów 64-bitowych na procesorach 32-bitowych oraz wykorzystanie wirtualizacji sprzętowej Intel VT-x i AMD-V. Dla nich możliwa jest obsługa SMP z użyciem do 32 wirtualnych jednostek obliczeniowych.

Podczas tworzenia maszyny, na której zostanie zainstalowany system-gość, można wybrać ilość dostępnej dla niej pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej oraz format zapisu wirtualnego dysku oraz jego lokalizację. Już po utworzeniu maszyny można wybrać, jakie peryferia będą dla niej dostępne (nawet stację dyskietek), typ czipsetu, liczbę rdzeni procesora dostępną dla systemu-gościa, parametry karty graficznej, dźwięku, sieci, współdzielonych folderów i portów.

Wiele funkcji VirtualBoxa nie znajduje się w podstawowym pakiecie. Warto pobrać dodatkowo VirtualBox Extension Pack.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

VirtualBox 5.1: szybciej, z lepszym dźwiękiem i uruchamianiem z USB

26
OPROGRAMOWANIE 13.07.2016 | Adam Golański (eimi)

VirtualBox doczekał się ważnej aktualizacji, za sprawą której jest jeszcze bardziej bezkonkurencyjny w typowych desktopowych zastosowaniach wirtualizacyjnych. Większa wydajność, ulepszony interfejs i znacznie lepsze wsparcie dla dźwięku sprawiają, że możemy Was tylko zaprosić do naszej bazy oprogramowania. Menedżer maszyn wirtualnych VirtualBoksa 5.1 doczekał się w tej wersji poważnych zmian. Nowe implementacje programowalnego kontrolera przerwań (APIC) i jego rozszerzenia I/O APIC odczuwalnie zwiększyły wydajność, szczególnie w zastosowaniach związanych z siecią. Rozwiązało to problem marnej…

VirtualBox 5.0 już dostępny, maszyny wirtualne na pulpicie znacznie przyspieszyły

59
OPROGRAMOWANIE 10.07.2015 | Adam Golański (eimi)

Narzędzie do wirtualizacji tak dobre, że gdyby nie to, że jest otwarte i dostępne, warto byłoby zapłacić za jego licencję. Mowa oczywiście o VirtualBoksie, który po kilkunastu wydaniach testowych debiutuje wreszcie w wersji 5.0. To pierwsze „duże” wydanie od 2013 roku, przynoszące na biurka użytkowników takie atrakcje jak parawirtualizacja, uruchamianie maszyn wirtualnych w tle czy wzrost samej wydajności uruchomionych systemów-gości. O większości kluczowych zmian w VirtualBoksie 5.0 pisaliśmy już wcześniej, przy okazji wydania publicznej bety. Warto jednak przypomnieć o tym, co najważniejsze…

Recenzje użytkowników

Darmowy, szybkie działanie jest lekki, prosty interfejs, duże możliwości konfiguracji
Coraz większa ilość błędów, słaba akcleracja 3D, problemy z płynnością w starszych systemach WIndows ME, 98...
ocena użytkownika

Jest to jeden z najlepszych programów do wirtualizacji i do tego darmowy. Można na nim zainstalować różne systemy Windows czy Linux, a nawet Mac OS X i przetestować bez ingerencji w system zainstalowany na naszym komputerze. Jest to idealne środowisko do testowania systemów operacyjnych, zabawy z sieciami czy z serwerami.

Ma duże możliwości konfiguracyjne. Można ustawić pamięć ram dla grafiki, jest wybór różnych karty sieciowych, obsługuje USB więc możemy np. możemy przekierować pendrive na system gościa, albo jeśli mam starszy skaner który na obecnym nowszym systemie nie działa z powodu braku sterowników, wówczas instalujemy go na systemie gościa i tam bez problemu z niego korzystamy.

Najnowsze wydania lubią zawierać różne błędy, więc przy aktualizacjach do nowej wersji trzeba być ostrożnym. I jedną z największych wad są problemy z płynnością działania starszych systemów od Windows ME do już archaicznych nawet Windows 3.11, a pomijając już te starsze.

Bez problemu możemy instalować na nim Windows XP oraz nowsze systemy. Jest prosty w obsłudze, można zrobić wszystko przy pomocy kreatora, a dla osób lubiących sobie wszystko dopasować, są opcje zaawansowane. Ja używam go od wielu lat i śmiało mogę go każdemu polecić.

21.02.2015 12:46 | Recenzja do wersji 4.3.22 r98236
Polska wersja językowa, darmowy, szybkie działanie, łatwa instalacja nowego systemu, prosty interfejs, częste aktualizacje, wersje na linuxa i os x,
Nie działają funkcje "Shared Clipboard" i "Drag 'n' drop"
ocena użytkownika

Uważam że jest to jeden z najlepszych programów do wirtualizacji. Można przetestować dany system operacyjny, bez możliwość uszkodzenia komputera.

Program ma duże możliwości, czasami nawet większe od VirtualPC. Dużą zaletą jest kompatybilność z systemami takimi jak Linux i Mac OS.

VirtualBox obsługuje stacje dysków CD/DVD, obrazy .iso a także stacje dyskietek (jako obrazy .ima, czy inne pliki obrazów dyskietek). Istnieje także obsługa portów USB.

Na VirtualBoxie spokojnie odpalimy prawie każdy system (wszystkie popularne), oczywiście jeżeli ustawimy pamięć RAM, pamięć video i pojemność dysku wirtualnego, zgodną z wymaganiami systemowymi systemu.

Oprócz tych wszystkich funkcji mamy do wyboru skalowanie rozdzielczości obrazu bez ustawiania w systemie (co idzie z utratą jakości) a także tryb pełnoekranowy.

Jak prawie w każdym programie musi być chociaż jedna wada. Niestety nie działają funkcje "Shared Clipboard" (udostępnianie schowka maszynie wirtualnie i odwrotnie) i "Drag 'n' drop" (przeciąganie i upuszczanie). Jak na razie nie wydano żadnej aktualizacji, która by ten błąd eliminowała.

Testowałem ten program; za maszynę wirtualną poszedł mi system Windows XP.

Polecam wszystkim VirtualBoxa, gdyż ma on większe funkcje od VirtualPC, darmowy, jest prosty w obsłudze i ma możliwość wykorzystania komercyjnego.


24.04.2014 18:05 | Recenzja do wersji 4.3.10 r93012
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #461 14.01.2017 17:10

@Magnum 44: Z komend wynika że... VMware jest najlepszy ale ja osobiście myślę że obydwa są takie same ;)

Magnum 44   17 #460 16.12.2016 00:33

@MrBeckham666: Potwierdzam, ostatnio pobawiłem się obydwoma programami i VB to jest porażka...

MrBeckham666   19 #459 22.11.2016 15:06

@mly: Kiedyś był dobry teraz cuda na kiju się dzieją ciągła beta . vmware działa jak trzeba. Zanim w vbox coś zrobisz zauważysz już 10 problemów oczywiście połowe z nich da się obejść marnująć przy tym godzine szukania w google gdzie i tak później trafisz na problem gdzie musisz czekać na nową wersje bo niestety programisci się nie popisali.

macie problemy zainstalujcie vmware ludzie bedzie spokój :)

Autor edytował komentarz w dniu: 22.11.2016 15:07
mly   8 #458 22.11.2016 13:06

@Anonim (niezalogowany): Również ma takie doświadczenia.

  #457 24.10.2016 10:35

Jeszcze nigdy nie udało mi się utworzyć maszyny wirtualnej w tym programie (Windows 7 x64). Zawsze wywala błąd.

hexenhammer   3 #456 17.10.2016 22:18

od wersji Windows Insider Preview 14442 virtualbox się nie uruchamia bez żadnego komunikatu, w logach systemu były informacje o błędzie, reinstalacja po dogłębnych usunięciu IObit uinstalerem nie pomogła, wysłałem ticketa z tym do Oracle, może w nowej wersji (choć ostatnia ma już ponad miesiąć) problem poprawią

patmat05   1 #455 02.10.2016 10:37

@paweeloss: Jest możliwość bo sterowniki instalujesz w systemie operacyjnym, tylko musisz mieć albo obraz płyty (.iso) lub dyskietkę (.img, .ima)

patmat05   1 #454 02.10.2016 10:31

@juh: Tak

MrBeckham666   19 #453 31.08.2016 12:29

@Magnum 44: Kiedyś używałem virtual boxa ale ostatnie wersje to jakaś porazka jest :) Niektóre to nazwałbym wersjami alfa bo problemów jest dosłownie masa i wydajność w porównaniu do vmware jest po prostu fatalna :)

Kiedyś to była fajna maszyna wirtualna lecz jeżeli porównując dwie aktualne wersje vmware i virtualboxa to ogólnie wyglada to tak.

Vmware nie wali jakimiś dziwnymi błedami i ogólnie nie dość że działa szybciej wydajniej szczególnie jak ktoś nie ma jakiegoś super sprzetu :) I jest dużo stabilniejszy :) Bawie się maszynami jakieś 6 lat z czego 4 lata używałem vboxa ale ostatnie 2 lata należa do vmware :)

Autor edytował komentarz w dniu: 31.08.2016 12:30
juh   5 #452 20.08.2016 02:33

Czy można go używać legalnie w firmie?

hawkeye116477   2 #451 10.08.2016 22:17

@Roberto93: Kiedyś był, ale usunęli, gdyż jedynie 34% było przetłumaczone, a chętnych, by przetłumaczyć pozostałą część, brakowało. Producent zatwierdził już nowe tłumaczenie. Język polski powróci w kolejnej wersji programu.

Autor edytował komentarz w dniu: 10.08.2016 23:27
Roberto93   5 #450 10.08.2016 14:30

@hawkeye116477: Wielkie dzięki, nie miałem pojęcia że istnieje spolszczenie. :)
Kiedyś we wcześniejszych wersjach język polski był jednym z wbudowanych w program...

hawkeye116477   2 #449 24.07.2016 18:54

Proszę bardzo, pełne spolszczenie do najnowszej wersji VirtualBoxa: https://drive.google.com/open?id=0B9DUHIM3P3wTbFM4aXZ3TDBBYUU . By zainstalować wystarczy wypakować do VirtualBox/nls .

Autor edytował komentarz w dniu: 15.08.2016 16:36
Magnum 44   17 #448 18.06.2016 09:15

Który obecnie lepszy? VBox czy VMware? :)

Tomal123pl23   4 #447 19.04.2016 12:39

Bardzo Dobry i w pełni Darmowy Program polecam z ręką na sercu :-)

Patrax   7 #446 26.03.2016 01:27

U mnie na windows 10 jak windows 7 też ten błąd się pojawia. Ciągle wyskakuje "error relaunching virtualbox vm process 5" a na wersji linuksowej zero problemów. Popsuli ten program.

Edit:
Rozwiązaniem problemu jest odinstalowanie antywirusa. Mimo wyłączonych osłon dalej blokował zainstalowanie systemu w maszynie wirtualnej.

Autor edytował komentarz.
czaczus22   3 #445 26.03.2016 00:27

brak tworzenia systemu w architekturze x64 ,POPSUŁY ten program.

Autor edytował komentarz.
  #444 10.03.2016 22:11

@merlin7 (niezalogowany): Mam to samo na jednym kompie a na drugim z 10 home nie. Tez nie wiem co jest...

  #443 22.02.2016 10:35

Witam,
nie mogę zainstalować virtualbox na windows 10. Pod koniec instalacji kiedy klikam "finish" pojawia się komunikat o tym iż instalacja zostałazakończona przedwcześnie i wystąpił błąd krytyczny. Proszę o pomoc. W czym tkwi problem.

  #442 07.01.2016 12:12

Mam kilka pytań...
1. Czy da się zainstalować na Windows 10 64-bit poprzez Virtual Box Windows XP 32-bit?
2. Jeżeli tak, to czy tak zainstalowany Windows obsłuży mi ploter, do którego istnieją sterowniki tylko do systemu 32-bit?
pozdrawiam
Krzysztof

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.