VirtualBox VirtualBox 6.1.18.142142

Strona główna Windows Narzędzia Wirtualizacja
Pobierz progr​am
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VirtualBox to menedżer maszyn wirtualnych, który pozwala na uruchamianie na komputerze wielu systemów operacyjnych, przeznaczonych dla procesorów x86/x86-64. Na liście obsługiwanych systemów-gości są różne wersje Windowsa, różne dystrybucje Linuksa oraz różne inne, bardziej egzotyczne produkty.

VirtualBox służy do pełnej wirtualizacji, co oznacza, że można na nim uruchamiać niezmodyfikowane systemy operacyjne i z ich punktu widzenia maszyna wirtualna nie będzie niczym różnić się od fizycznego komputera. Nie ma tu mechanizmów wirtualizacji, więc można uruchamiać jedynie systemy-gości przeznaczonych dla tej samej architektury procesora, ale w zamian zyskujemy wydajność bliską systemowi zainstalowanemu bezpośrednio na komputerze. VirtualBox zaliczany jest hiperwizorów typu drugiego, czyli działa jako program uruchomiony na danym systemie-gospodarzu. Wirtualizowane systemy-goście działają więc „dwa poziomy” od sprzętu.

Poza uruchamianiem systemów operacyjnych VirtualBox umożliwia także zapisywanie i przywracanie ich stanów, co jest szczególnie przydatne przy testowaniu. System-gość może dzielić ze swoim gospodarzem zawartość schowka, urządzenia podłączone przez USB i port szeregowy, kontrolery SCSI i wybrane foldery. Ponadto okna niektórych systemów-gości mogą być wyświetlane na pulpicie, jakby działały natywnie w systemie-gospodarzu. Do systemu-gościa można podłączyć się także z wykorzystaniem zdalnego pulpitu i nagrywać aktywność na pulpicie.

Jeśli systemem-gościem jest jeden z Windowsów, VirtualBox może zapewnić mu przyspieszenie sprzętowe OpenGL 2.0 oraz (eksperymentalnie) Direct3D 8 i 9. Ponadto możliwa jest wirtualizacja systemów 64-bitowych na procesorach 32-bitowych oraz wykorzystanie wirtualizacji sprzętowej Intel VT-x i AMD-V. Dla nich możliwa jest obsługa SMP z użyciem do 32 wirtualnych jednostek obliczeniowych.

Podczas tworzenia maszyny, na której zostanie zainstalowany system-gość, można wybrać ilość dostępnej dla niej pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej oraz format zapisu wirtualnego dysku oraz jego lokalizację. Już po utworzeniu maszyny można wybrać, jakie peryferia będą dla niej dostępne (nawet stację dyskietek), typ czipsetu, liczbę rdzeni procesora dostępną dla systemu-gościa, parametry karty graficznej, dźwięku, sieci, współdzielonych folderów i portów.

Wiele funkcji VirtualBoxa nie znajduje się w podstawowym pakiecie. Warto pobrać dodatkowo VirtualBox Extension Pack.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Polska i Angielska wersja językowa, prosty interfejs, systemy zachowują się naturalnie - niczym na prawdziwym komputerze
Nie jest to program dla zielonych - warto chociaż trochę znać internet od strony informatyka (wymagana umiejętność instalacji systemu)
ocena użytkownika
17.04.2017 17:21 • Recenzja do wersji 5.1.18 Build 114002

VirtualBox to niezwykle prosty program - Pobierasz program, pobierasz zdjęcie iso systemu jaki chcesz pobrać, zdjęcie iso uruchamiasz jako ,,płyta CD" (oczywiście wirtualna, jest to płyta którą widzi jedynie system który instalujemy na VirtualBox) i dalej postępujesz jak przy prawdziwym systemie. Nie jest to jednak program dla starej babci albo ciotki która o internecie nie wie nic.Interfejs VirtualBox jest prosty i oczywisty, i tu znowu wrócę do tego, ŻE NIE JEST TO PROGRAM DLA ZIELONYCH! - niektóre określenia i wyrażenia są skomplikowane dla przeciętnego Kowalskiego.Na VirtualBox testowałem Windowsa 3.1, Windowsa 95 i Windowsa 98 - systemy te działają bez zarzutu. Sam program ma według mnie więcej plusów niż minusów.


VirtualBoxa polecam fanom retro i osobom które chcą pouczyć się trochę o historii Windows. Myślę, że VirtualBox zasługuję na 5 gwiazdek.

Darmowy, szybkie działanie jest lekki, prosty interfejs, duże możliwości konfiguracji
Coraz większa ilość błędów, słaba akcleracja 3D, problemy z płynnością w starszych systemach WIndows ME, 98...
ocena użytkownika
21.02.2015 12:46 • Recenzja do wersji 4.3.22 r98236

Jest to jeden z najlepszych programów do wirtualizacji i do tego darmowy. Można na nim zainstalować różne systemy Windows czy Linux, a nawet Mac OS X i przetestować bez ingerencji w system zainstalowany na naszym komputerze. Jest to idealne środowisko do testowania systemów operacyjnych, zabawy z sieciami czy z serwerami.

Ma duże możliwości konfiguracyjne. Można ustawić pamięć ram dla grafiki, jest wybór różnych karty sieciowych, obsługuje USB więc możemy np. możemy przekierować pendrive na system gościa, albo jeśli mam starszy skaner który na obecnym nowszym systemie nie działa z powodu braku sterowników, wówczas instalujemy go na systemie gościa i tam bez problemu z niego korzystamy.

Najnowsze wydania lubią zawierać różne błędy, więc przy aktualizacjach do nowej wersji trzeba być ostrożnym. I jedną z największych wad są problemy z płynnością działania starszych systemów od Windows ME do już archaicznych nawet Windows 3.11, a pomijając już te starsze.

Bez problemu możemy instalować na nim Windows XP oraz nowsze systemy. Jest prosty w obsłudze, można zrobić wszystko przy pomocy kreatora, a dla osób lubiących sobie wszystko dopasować, są opcje zaawansowane. Ja używam go od wielu lat i śmiało mogę go każdemu polecić.