Jak Nokia radzi sobie na rynku? Sprzedała „aż” milion Lumii

26.01.2012 16:02, aktual.: 26.01.2012 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

No właśnie, jak radzi sobie na rynku Nokia — wybrany przez Microsoft producent telefonów z nowoczesnym systemem operacyjnym, niegdysiejszy patron MeeGo i lider rynku prostych telefonów na rynkach rozwijających się? Liczby nie kłamią, a wyniki finansowe Nokii są najgorsze, od kiedy fiński producent sprzedaje telefony.

Wyniki finansowe Nokii wykazują, że sprzedaż smartfonów fińskiego producenta spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 31%. Sprzedaż wszystkich telefonów Nokii spadła o 8%, co przyniosło firmie prawie miliard euro straty operacyjnej. Sprzedaż urządzeń mobilnych przyniosła Nokii w zamkniętym właśnie kwartale fiskalnym tylko 6 miliardów euro przychodu — o 29% mniej niż przed rokiem, zaś atmosferę porażki pogłębia spadek o 38% przychodów ze sprzedaży smartfonów — jedynie 2,74 miliarda euro. Finowie mogą już zapomnieć o pozycji lidera na rynku i powinni dobrze przemyśleć strategię ratunkową.

Osobnym tematem jest linia telefonów Lumia, na którą czekaliśmy obgryzając paznokcie do października minionego roku. Po premierze okazało się, że jest to jeden z tych towarów na rynku, o którym dużo się mówi, ale którego nikt nie chce. Kolorowych telefonów z Windows Phone Nokia sprzedała ponad milion… ładnie to wygląda na papierze, ale ile to jest milion telefonów sprzedanych w ciągu 3 miesięcy? Apple sprzedał ich od października do grudnia 2011 34 miliony, Samsung niewiele mniej. W marcu na rynek ma wejść jeszcze Lumia 900, telefon Nokii z wyższej półki, a już znane nam modele mają być dostępne w Ameryce Południowej i w Chinach w pierwszej połowie tego roku. Ale nie zanosi się na to, żeby coś w sprawie sprzedaży nowości fińskiego producenta miało się ruszyć. I nawet wielkie przedstawienie, które towarzyszyło premierze Lumii w Wielkiej Brytanii, nie pomogło zachęcić klientów do kupienia tego telefonu. Zresztą to dział odpowiedzialny za promocję jest odpowiedzialny za największe straty.

Jest tak, jak przewidywali analitycy — Lumie 710 i 800 kupiło mniej niż 2 miliony użytkowników. Wszystkich Smartfonów Nokia sprzedała więcej, niż zakładano, bo prawie 20 milionów sztuk, a prostych telefonów (w tym modeli z nieśmiertelnej serii S40) 94 miliony. Tych podstawowych modeli Nokia sprzedała w swojej historii w sumie ponad 1,5 miliarda, przy czym połowa z nich wciąż jest aktywna. Ale i te niezniszczalne cegiełki w końcu zostaną wyparte przez tańsze smartfony. I będzie po Nokii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (73)
Zobacz także