Jak usunąć duplikaty z tabeli arkusza w LibreOffice Calc?

Jak usunąć duplikaty z tabeli arkusza w LibreOffice Calc?

Jak usunąć duplikaty z tabeli arkusza w LibreOffice Calc?
Przemysław Kreft
25.01.2017 12:21, aktualizacja: 22.05.2018 12:03

Pierwszym krokiem podczas przetwarzania danych jest ich uporządkowanie i oczyszczenie ze zbędnych wartości. Jednym z częstszych problemów, z którym muszą mierzyć się użytkownicy arkuszy kalkulacyjnych są powtarzające się dane. Poniżej znajdziecie prosty przykład opisujący, jak pozbyć się duplikatów w darmowym arkuszu LibreOffice Calc.

Obraz

Zaznaczamy dowolną komórkę stanowiącą nagłówek naszych danych i z paska narzędziowego wybieramy ikonę Autofiltra.

Obraz

Filtrowanie zostało uruchomione. Rozwijamy szczegóły dla dowolnej komórki nagłówka (za pomocą charakterystycznej ikony ze strzałką skierowana w dół). Z wyświetlonego menu wybieramy opcję Filtr standardowy.

Obraz

W otwartym oknie ustalamy prosty parametr dla jednej z kolumn – najlepiej jest po prostu wskazać warunek, by jedna z kolumn nie była pusta. Następnie rozwijamy pole Opcje i zaznaczamy opcję Bez duplikatów. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

Obraz

Filtr zostaje zastosowany. Calc wyświetlił tylko unikatowe wartości. Możemy je teraz na przykład skopiować do nowego arkusza i pracować na nich dalej.

Obraz

Drugim sposobem na szybkie poradzenie sobie z duplikatami w programie Calc jest zastosowanie odpowiedniej formuły. Do naszych danych dodajemy nową kolumnę i wpisujemy w nią formułę LICZ.JEŻELI. Jako pierwszy argument określamy całą kolumnę z danymi, która posłuży jako filtr. Drugim argumentem będzie pojedyncza komórka tej kolumny.

Obraz

Po zatwierdzeniu przeciągamy formułę na pozostałe wiersze. Wynikiem jest liczba wystąpień danej wartości (w naszym przypadku id_klienta) w całej kolumnie. Wystarczy teraz zastosować filtr, wybrać wartości większe niż 1 i je usunąć.

Obraz

Oczywiście jest to stosunkowo prosty przykład – w przypadku, gdy unikatowych wartości nie możemy określić jedną kolumną, musimy dostosować opisaną formułę tak, by brała pod uwagę kilka kolumn. Dobrym pomysłem może w takim przypadku okazać się stworzenie dodatkowej kolumny, w której połączymy kilka wartości za pomocą znaku &.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)