Jak zamówić odbitki lub fotoksiążkę, by mieć wspomnienia na papierze
23.07.2017 16:49, aktual.: 24.07.2017 12:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdjęcia z wakacji nie muszą być tylko plikami, nawet jeśli zostały zrobione smartfonem. W Stanach Zjednoczonych Google oferuje możliwość zamówienia książki ze zdjęciami od razu z aplikacji zdjęcia, ale w Polsce też możemy to zrobić szybko i wygodnie na kilka sposobów.
Jednym z nich jest dopracowana aplikacja Empik Foto dla Androida, która po założeniu konta pozwala przeprowadzić cały proces wybierania zdjęć i przygotowywania odbitek. Warto też dodać, że z jej pomocą można również zrobić wyjątkowy prezent – kubek, torbę lub poduszkę ze zdjęciem. Cennik usług Empiku w tym zakresie jest konkurencyjny i warto przejrzeć ofertę, jeśli lubicie mieć zdjęcia nie tylko na telefonie, szukacie ciekawego pomysłu na prezent lub pamiątkę. Odbitki można zamówić jeszcze przed powrotem do domu i odebrać osobiście w najbliższym salonie lub zamówić przesyłkę kurierską.
Usługa wymaga oczywiście założenia konta, na którym będą przechowywane zdjęcia i historia zamówień. Rejestracja jest bardzo prosta i nie trzeba na początku podawać żadnych dodatkowych danych. Co ciekawe, ta aplikacja może zintegrować się z kontem na Facebooku, Instagramie i Google, by także z nich pobrać zdjęcia. Wszystkie można przeglądać w zbiorczej galerii.
Gdy wybierzemy kolekcję zdjęć, które warto zachować, możemy je zebrać w wirtualnym albumie. Można tu połączyć zdjęcia z różnych źródeł i zapisać jako jedna kolekcja, na podstawie której następnie zamówimy produkty. Kolekcja zostanie wysłana na serwery Empiku, ale można też przygotować sobie wstępny projekt offline o wysłać go później.
Kolejny krok to wybranie produktów, które nam się wydają atrakcyjne. Z poziomu aplikacji możemy zamówić tradycyjne odbitki wymiarach od 9×13 do 30×40 cm, 4 typy kubków, etui na kilka modeli smartfonów, puzzle mające od 9 do 1000 elementów, torbę z nadrukowanymi maksymalnie 6 zdjęciami, poduszkę, fotoobraz i fotopanel, także mieszczący do 6 zdjęć. W poniższym przykładzie zaprojektowana została płócienna torba.
Proces ten jest banalnie prosty – wybieramy zdjęcia, dopasowujemy niektóre z nich (aplikacja daje możliwość nałożenia kilku filtrów i kadrowania zdjęć) i gotowy projekt wysyłamy.
Niestety taką fotoksiążkę, jak oferują Zdjęcia Google, trzeba zamówić z pomocą strony. Pozwala ona też na konfigurowanie innych produktów, w tym zdjęcia w rozmiarze do 70×100 cm, panoramy i kwadratowe „Instafoty”, kalendarze ze zdjęciami, koszulki, maskotki i wiele innych. Skupmy się jednak na fotoksiążkach – mamy tu do dyspozycji różne rozmiary, kilkanaście szablonów i możliwość wykonania własnego projektu. Można też wybrać błyszczącą lub matową okładkę.
Po wybraniu szablonu możemy oczywiście skorzystać ze zdjęć wcześniej wysłanych przez aplikację. Zdjęcia można układać ręcznie albo zdecydować się na automat, który porozmieszcza je na stronach fotoksiążki. Możemy ponadto dodawać tu teksty i korzystać z alternatywnych układów stron, nie tylko z bieżącego szablonu, korzystać z clipartów i różnych kolorów.
Są tu też podstawowe narzędzia do obróbki zdjęć i te same efekty, które znajdziemy w aplikacji (czarno-białe, sepia, retro, wygaszone, nasycone i ocieplone. Warto jednak korzystać z efektów w bardziej zaawansowanych aplikacjach, by uzyskać bardziej indywidualny charakter książki.
W ten sam sposób można zaprojektować inne ciekawe produkty, jak kalendarze ścienne czy pokrowiec na laptopa. Wszystko odbywa się w identycznej aplikacji, która bezproblemowo działa we współczesnych przeglądarkach. Można też skorzystać z niej w przeglądarkach mobilnych, ale lepiej to robić na dużym ekranie.
Roboczy szablon można w każdej chwili zapisać, a gotową książkę szybko zamówić z wybranym sposobem dostawy. Warto skorzystać z darmowego odbioru w najbliższym salonie i zapłacić przy odbiorze, od razu sprawdzając, czy wszystko wygląda jak powinno.
Empik Foto to oczywiście tylko jedna z kilku usług tego typu, które działają w Polsce. Jako niezłą alternatywę, z której też można korzystać na smartfonie, polecamy nieco droższe usługi CEWE (Rossman, Fotojoker), a jeśli nie zależy Wam na obsłudze z aplikacji i odbiorze osobistym, sprawdźcie ofertę Colorlandu. Poszukajcie też lokalnych drukarni – być może będzie taniej.