Jak zmienić hasło i zabezpieczyć Wi-Fi?

Jak zmienić hasło i zabezpieczyć Wi-Fi?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
30.08.2023 11:56

W celu dostosowania ustawień routera, optymalizacji połączenia z siecią lub zmiany hasła do Wi-Fi, konieczne jest zalogowanie się do panelu konfiguracyjnego. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przeczytaj naszą instrukcję!

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto zmienić hasło do Wi-Fi?
 • Hasło do Wi-Fi a hasło do routera
 • Jak zmienić hasło do Wi-Fi?
 • Jak zmienić hasło do routera?

Dlaczego warto zmienić hasło do Wi-Fi?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić hasło do Wi-Fi, pamiętaj, że taką procedurę warto wykonać raz na kilka miesięcy w celu zapewnienia sobie cyberbezpieczeństwa. Jest to potrzebne, aby:

 • zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową przed nieautoryzowanym dostępem ze strony nieuprawnionych osób – w przypadku cyberprzestępców mogłoby to poskutkować atakami na urządzenia podłączone do internetu i na przykład kradzieżą pieniędzy z konta bankowego, a sąsiadów obniżeniem prędkości łącza oraz jego przeciążeniem i spadkiem jakości połączenia;
 • ochronić dane osobowe przed potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi;
 • utrzymać aktualne standardy bezpieczeństwa i skutecznie bronić się przed coraz bardziej zaawansowanymi cyberzagrożeniami czy lukami w zabezpieczeniach.

Wiedza na temat tego, jak zmienić hasło do internetu, jest niezbędna także wówczas, gdy po raz pierwszy konfigurujesz sieć, na przykład po zmianie dostawcy, albo udostępniłeś dane logowania osobom trzecim, w tym współpracownikom czy lokatorom mieszkania, które wynajmujesz. Hasło można własnoręcznie ustawić również po zakupie routera.

Zmianę hasła warto przeprowadzić po zauważeniu niepokojących objawów, jak wolno działający internet czy problemy z logowaniem do sieci. Trzeba to zrobić też wtedy, gdy:

 • wykryjesz wirusa lub inne złośliwe oprogramowanie;
 • pojawiła się podejrzana aktywność na Twoim koncie w mediach społecznościowych, polegająca na przykład na wysyłaniu do znajomych dziwnych wiadomości bądź maili.

Wskazówki dotyczące tego, jak zmienić hasło do Wi-Fi, mogą być potrzebne również wówczas, gdy używasz identycznych danych do logowania w różnych miejscach, a więc nie tylko w domu, ale również w ramach publicznych sieci Wi-Fi. Pamiętaj, że są one szczególnie narażone na ataki hakerskie.

Sprawdź, jak ochronić sieć Wi-Fi przed atakami hakerów: https://www.t-mobile.pl/c/poradnikdladomu/jak-zabezpieczyc-siec-wifi

© materiały partnera

Hasło do Wi-Fi a hasło do routera

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zmienić hasło do Wi-Fi, pamiętaj, że nie jest to równoznaczne z ustawieniem hasła do routera. Wiele osób często myli te dwa pojęcia i stosuje je zamiennie, co nie jest prawidłową praktyką. Ważne jest to, że:

 • Wi-Fi, inaczej SSID, to nazwa sieci, którą widzisz przy próbie połączenia z Internetem;
 • hasło Wi-Fi jest kodem dostępu do tej sieci.

Hasło i login do routera często znajdują się na spodzie lub z boku urządzenia. Dopiero po zalogowaniu się do routera przy wykorzystaniu tych danych (zwykle mają one postać długiego, skomplikowanego ciągu znaków) możesz zmienić nazwę sieci, czyli SSID, oraz hasło do niej.

Jak zmienić hasło do Wi-Fi?

Procedura związana z tym, jak ustawić hasło do Wi-Fi, wygląda podobnie na urządzeniach z różnym oprogramowaniem. Aby ją wykonać, trzeba:

 • otworzyć swoją ulubioną przeglądarkę internetową i przejść do panelu administracyjnego routera – w tym celu w pasku adresu należy wpisać adres IP urządzenia, który znajdziesz w dokumentacji dołączonej do routera;
 • wprowadzić login i hasło do routera;
 • wejść w zakładkę "Ustawienia", a następnie sekcję "Połączenie bezprzewodowe", "Wi-Fi" lub inną o podobnej nazwie;
 • odszukać sekcję "SSID" lub "Nazwa sieci" i wpisać nowe dane, pamiętając o ich zapisaniu.

W trakcie realizacji czynności związanych z tym, jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi, zwróć uwagę na to, aby hasło było silne. Powinno składać się przynajmniej z 8 znaków, w tym wielkich i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych.

© materiały partnera

Jak zmienić hasło do routera?

Nowe routery domowe dostępne w T-Mobile są zabezpieczone domyślnym loginem i hasłem, które znajdziesz w instrukcji użytkowania sprzętu, na naklejce z tyłu bądź na spodzie urządzenia czy na stronie internetowej producenta. Dane typu "admin" ułatwiają pierwsze logowanie, ale równocześnie narażają sieć na ataki hakerów. Warto więc je zmienić, zanim zaczniesz korzystać z internetu.

Procedura wygląda podobnie, bez względu na markę i typ routera. Zmiana hasła polega na:

 • otworzeniu przeglądarki internetowej i wpisaniu adresu IP routera w pasku adresu, co pozwoli przejść do panelu administracyjnego;
 • zalogowaniu się do routera poprzez domyślne dane – jeśli wcześniej je zmieniłeś i nie pamiętasz ich, konieczne będzie zresetowanie urządzenia oraz przywrócenie ustawień fabrycznych; wskazówek, jak to zrobić, szukaj w instrukcji użytkowania sprzętu lub na stronie internetowej producenta, przy czym często wystarczy nacisnąć i przytrzymać specjalny przycisk;
 • wejściu w sekcję "Ustawienia: lub "Zaawansowane";
 • odszukaniu opcji "Zmień hasło" i wprowadzeniu nowych danych.

Nie zapomnij o potwierdzeniu zmian i zapisaniu nowych ustawień. Tylko wówczas zabezpieczysz sieć przed dostępem ze strony nieuprawnionych osób.

Źródła:

 1. blog.home.pl/2023/01/kiedy-powinienem-zmienic-haslo-7-szczegolnych-sytuacji/#Czy_powinno_sie_regularnie_zmieniac_hasla
 2. download.net.pl/jak-zmienic-haslo-do-routera-tp-link-netgear-asus-netis-cisco-d-link-i-linksys/n/10164/
 3. antyweb.pl/jak-zmienic-haslo-do-wifi-w-routerze

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie