Jak zwolnić miejsce na Dysku Google dzięki usunięciu załączników z Gmaila?

Jak zwolnić miejsce na Dysku Google dzięki usunięciu załączników z Gmaila?

Jak zwolnić miejsce na Dysku Google dzięki usunięciu załączników z Gmaila?
05.02.2018 20:32

W podstawowej bezpłatnej ofercie konta Google użytkownik musi zmieścić swoje pliki w schowku o pojemności 15 gigabajtów. Biorąc pod uwagę, że przestrzeń ta współdzielona jest pomiędzy różne usługi, np. Zdjęcia Google (a zatem także i filmy) czy Dokumenty Google, nierzadko robi się ciasno. Dość często użytkownicy zapominają jednak, że w przestrzeń konta Google wykorzystywana jest także przez Gmaila. A tam dużych, niekiedy od lat niepotrzebnych plików potrafią się zgromadzić się mogą całe gigabajty. Jak się ich szybko pozbyć?

Dittach

Pod koniec zeszłego roku pisałem o rozszerzeniu Dittach, które pobrać można z Chrome Web Store. Jest to wyjątkowo udane narzędzie pozwalające na kompleksowe wyszukiwanie załączników, jakie użytkownik otrzymał kiedykolwiek na gmailową skrzynkę bądź je z niej wysłał. Nie tylko pozwalała ona filtrować zawartość ze względu na typ danych, ale także na datę. W ostatnim czasie rozszerzenie zaktualizowano – z wyszukiwarki Dittach wyewoluował do swoistego menedżera załączników. Wszystko to za sprawą nowej funkcji, jaką jest właśnie proste usuwanie załączników.

  • W pierwszej kolejności na pasku bocznym zawężamy kryteria, jak typ pliku czy data nadesłana.
  • Następnie wystarczy kliknąć żądany plik wybrać Delete. Co ważne, usunięty zostanie plik, a nie cała wiadomość.
[1/2] W pierwszej kolejności na pasku bocznym zawężamy kryteria, jak typ pliku czy data nadesłana.

Po zainstalowaniu wystarczy przyjrzeć się panelowi bocznemu. Znajduje się tam suwak, który szybko zabierze użytkownika do najstarszych załączników. Po kliknięciu zagiętego rogu w prawym dolnym rogu okna przejść można natomiast do widoku kategorii. W ten sposób szybko da się odnaleźć np. stare i niepotrzebne pliki wideo, które zajmują dużo miejsca. Na razie pojedyncze pliki trzeba usuwać ręcznie, choć ma to także swoje zalety – uwierzcie, że wśród kilkuletnich maili można znaleźć skarby, których nie chcecie się pozbywać. Dittach ma jeszcze jedną dużą przewagę nad innymi metodami pozbywania się załączników – usuwa wyłącznie załączniki, a nie całe wiadomości.

Zaawansowane operatory

Dla części użytkowników korzystanie z takich narzędzi jak Dittach będzie zapewne przerostem formy nad treścią. Fakt, są one raczej adresowane do mniej zaawansowanego użytkownika. Szybszą i dającą większe możliwości precyzowania kryteriów metodą jest używanie zaawansowanych operatorów wyszukiwania. Korzystać z nich można także za pomocą prostego konfiguratora graficznego, który widoczny jest na zrzucie poniżej. Aby go wyświetlić, wystarczy kliknąć trójkąt wyświetlany w polu wyszukiwarki po prawej stronie.

Obraz

Te same rezultaty, jak po wypełnieniu formularza, uzyskamy po ręcznym wpisaniu operatorów. Na potrzeby porządkowania Gmaila będą nam potrzebne trzy podstawowe kryteria: musimy wydzielić wiadomość z załącznikiem, określić jego wielkość, przydatna będzie także data otrzymania wiadomości. Skupmy się zatem na scenariuszu, w którym usunąć chcemy wiadomości starsze niż dwa lata i z załącznikiem o wielkości przekraczającej 10 megabajtów. Wówczas w pole wyszukiwarki należy wpisać:

has:attachment larger:10M before:2016/2/7

Składnia jest aż nadto czytelna. Aby wyszukać maile z załącznikami, wprowadzamy w pierwszej kolejności frazę has: attachment. Następnie definiujemy wielkość na większą niż 10 megabajtów, a zatem larger:10M. Równie dobrze larger można zamienić na smaller (mniejsze niż), a 10 zastąpić dowolną inna wartością wyrażającą w tym przypadku wielkość załącznika w megabajtach. Następnie wystarczy tylko zatwierdzić filtr enterem, zaznaczyć wiadomości na liście wyników i je usunąć, a następnie opróżnić kosz. W tym przypadku tracimy jednak zarówno załączniki, jak i maile.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)