Wieczór Wyborczy

Wiele żółci, tu u nas, na blagu, wylało się na Państwową Komisję Wyborczą przy okazji informatyzacji. Dziś dla odmiany zobaczmy co z tego wyszło?

Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę. Dziś jest środa. Na stronie PKW każdy może zapoznać się z oficjalnymi wynikami. Wystarczy wpisać do swojej przeglądarki adres http://parlament2015.pkw.gov.pl/.

W pasku z menu, widocznym na górze strony, wybieramy "Wyniki":

Wyświetli się strona z wynikami wyborów do Sejmu RP. Z menu możemy wybrać także inne: frekwencję, wyniki wyborów do Sejmu PR w zagranicznych komisjach, wyniki wyborów do Senatu RP oraz wyniki wyborów do Senatu RP w zagranicznych komisjach.

Na stronie mamy dane dla całego kraju. Wyświetlona mapka jest także klikanym menu. Możemy w nim wybrać szczegółowe wyniki w konkretnym okręgu wyborczym lub w podziale administracyjnym:

Możemy wybierać bardziej szczegółowo:

przez wybór województwa (lub okręgu wyborczego), następnie powiatu do szczebla pojedynczej gminy:

Na przykładzie powyższych wyników z gminy Żórawina (bezpośredni LINK ) - widzimy jakie dane udostępnia nam PKW. Możemy zobaczyć jak była frekwencja w regionie, wizualizację wyników wg komitetów wyborczych, w formie wykresu słupkowego, tabelkę z wynikami oraz listę kandydatów ze zdobytymi głosami. Na końcu jest tabelka ze statystykami poszczególnych lokali wyborczych w gminie.

Czyli jak się chce to się da. Oczywiście mogłoby być lepiej. Ideałem byłoby gdyby PKW udostępniła API - tak aby każdy zainteresowany mógł sobie pobrać dane i samemu je analizować. Póki co nic takiego nie ma lub jest tak ukryte, że nie potrafiłem tego znaleźć.

Na koniec jeszcze dwie uwagi. Po pierwsze: Rzeczypospolita Polska posiada godło:

To Ono powinno znajdować się na stronach PWK a nie jakiś udający to godło logotyp:

Druga sprawa, która razi to reklama amerykańskiej korporacji Facebook INC w postaci logotypu:

Jeden z kandydatów do Senatu zapytał Państwową Komisję Wyborczą o to czy reklama komitetu wyborczego też może zostać umieszczona na stronie PKW i uzyskał odpowiedź. Więcej o tym znajdziecie TUTAJ. Polecam.