Jeżeli nie wiesz komu przekazać 1%, prosimy pomóż Mikołajkowi!

Jeżeli nie wiesz komu przekazać 1%, prosimy pomóż Mikołajkowi!

Redakcja
02.04.2013 20:37, aktualizacja: 08.04.2013 17:25

Pozostał już niecały miesiąc na złożenie rozliczenia podatkowego za ubiegły rok. Składając PITa w ostatniej chwili, często nie myślimy o tym której organizacji pożytku publicznego przekazać 1% swojego podatku. Chcielibyśmy zachęcić Was do zastanowienia się wcześniej komu warto pomóc.

W ubiegłym roku przestrzegaliśmy, że wśród wielu OPP, które bez wątpienia realizują szczytne cele, pomagają potrzebującym, zdarzają się „czarne owce”, organizacje-wydmuszki, co do których można odnieść nieodparte wrażenie, że to zbieranie funduszy jest celem samym w sobie. Dzięki agresywnym kampaniom reklamowym, dystrybuowaniu oprogramowania do rozliczeń PIT wymuszającego przekazanie 1% podatku na tę, jedynie słuszną fundację, udaje im się pozyskać imponujące środki. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że skuteczność pozyskiwaniu pieniędzy nie przekłada się na efektywność działań i dokonań tychże organizacji. O procederze pisaliśmy szerzej rok temu...

Komu więc pomagać? Zachęcamy do rozejrzenia się wokół, być może w Waszej okolicy działa lokalna organizacja, która nie ma ogólnopolskiej siły przebicia, nie stoi za nią stacja telewizyjna czy inne duże medium, ale faktycznie działa i robi to co do niej należy. Nie ważne czy to sadzenie drzew, ochrona wymierających gatunków, czy leczenie chorych. Ważne, żeby nasze pieniądze realizowały cel, który uważacie za pożyteczny, ważny. Warto się obejrzeć dookoła i zastanowić, może wśród osób, które znamy, wśród sąsiadów, są osoby, które naprawdę potrzebują pomocy. Można poszukać organizacji z którą chcemy się identyfikować na liście OPP dostępnej na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

My w tym roku będziemy ponownie wspierać 2,5-rocznego Mikołaja Janeczko z Dęblina, który urodził się bez rączek i nóżek. Chłopczyk wymaga ciągłej rehabilitacji oraz bardzo kosztownych protez, które powinny być wymieniane nawet co kilka miesięcy ze względu na intensywny wzrost. Tymczasem same najbardziej podstawowe protezy rączek kosztują 10 tys. złotych. Zdajemy sobie naturalnie sprawę, że takich potrzebujących dzieci jest więcej, ale imponuje nam niesamowita postawa rodziców Mikołajka, którzy nie czekają jedynie z wyciągniętymi rękoma po pomoc, ale codziennie walczą z przeciwnościami losu. Uśmiechem, zaangażowaniem i tytaniczną pracą, udało im się zainspirować wielu dorosłych i dzieciaków do szeregu inicjatyw (m.in. akcji „korek" w szkołach i zakładach pracy, koncertów charytatywnych oraz wielu innych nieszablonowych przedsięwzięć), powstał nawet teledysk nagrany przez zespół Lasio Companija — lokalnego rapera, inspirowany historią Mikołajka.

Podkreślamy jednak, że potrzebujących jest znacznie, znacznie więcej. Zachęcamy więc — poświęćcie chwilę czasu, rozejrzyjcie się komu w Waszej okolicy warto pomóc. W wielu przypadkach fundacje prowadzą subkonta swoich podopiecznych dzięki czemu można być pewnym, że cała przekazana suma trafi do konkretnej osoby. Jeżeli chcielibyście pomóc Mikołajkowi wystarczy wpisać w zeznaniu nr KRS: 0000037904, a w rubryce Informacje uzupełniające cel 1%: 12115 – JANECZKO MIKOŁAJ. Zachęcamy też do podawania w komentarzach organizacji i osób, którym według Was warto pomóc. Serdecznie dziękujemy!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)