Juniorzy w IT zarabiają nawet 6500 zł. Najlepiej opłacana branża w Polsce

Juniorzy w IT zarabiają nawet 6500 zł. Najlepiej opłacana branża w Polsce

Programista, praca IT
Programista, praca IT
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
23.08.2021 14:10

Ile zarabia junior w IT? Nawet 6500 złotych brutto. Choć szeregowi pracownicy z reguły zarabiają znacznie poniżej średniej krajowej, nowe technologie, w tym branża IT, bardzo dobrze wynagradza osoby wchodzące do środowiska.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis kodilla.com, nie w każdej branży młody pracownik musi zarabiać niewielkie pieniądze. W sektorze nowych technologii, czyli IT, juniorzy mogą liczyć na zarobki na poziomie nawet 6500 złotych brutto.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, podkreśla, że z badań wynika, że to właśnie w IT pracownicy szeregowi zarabiają najwięcej, zarówno w grupie najwyżej - 6.500,00 zł brutto, jak i najniżej wynagradzanych - 3.720,00 zł brutto (różnica 2.780,00 zł).

Wynagrodzenia najwyżej i najniżej wynagradzanych pracowników szeregowych w różnych branżach w 2020 roku

Zarobki juniorów w poszczególnych branżach
Zarobki juniorów w poszczególnych branżach© Kodilla | Bartłomiej Mielniczek

Wśród pracowników sektora IT znajduje się wiele osób, które przekwalifikowują się z innych dziedzin. Jak zauważa Magdalena Rogóż, nie przeszkadza im nawet degradacja stanowiska.

- W poprzednich firmach mieli już ugruntowaną pozycję, ale bez możliwości dalszego rozwoju. Wybierają więc IT z pełną świadomością, że na początku będą tam juniorami, czyli właśnie pracownikami szeregowymi, ale zarazem zyskają szansę na szybki awans i podwyżkę - wyjaśnia.

Ponadto wyniki badań serwisu Kodilla.com pokazują, że znacząco skrócił się czas potrzebny do uzyskania awansu w branży IT. Osoby, które juniorami zostawały w latach 90., potrzebowały nawet 11 lat na stanowisku programisty, zanim mogły poszczycić się tytułem seniora. Obecnie awans taki uzyskiwany jest po średnio 5 latach.

Najlepsze zarobki w IT

Z raportu wynika, że na rynku wciąż jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, w związku z czym rosną wynagrodzenia. Kandydaci uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie, otrzymując po 3-4 oferty od firm, które chcą skusić ich wyższymi zarobkami.

Największe wzrosty w zarobkach w okresie wiosna 2020- wiosna 2021 odnotowano na stanowisku data engineera - z 17000 do 24000 brutto, czyli 41 proc. Incydent/problem manager może liczyć na 32 proc. wzrostu pensji z 17000 na 22500 zł brutto. Ostatnim ze stanowisk z dużymi wzrostami jest mobile developer - z 18000 do 23000 brutto (28 proc. wzrostu). Wysokimi zarobkami cieszą się nadal java developerzy, choć tu wzrost wynagrodzeń nie był duży - tylko 5 proc. z 20000 na 21000 brutto. W przypadku podanych powyżej kwot nie mówimy już jednak o pracownikach szeregowych a o specjalistach.

Poza branżą IT na duże zarobki mogą liczyć juniorzy zajmujący się bankowością, energetyką i transportem. Całość wygląda też różnie w zależności od lokalizacji. Najwięcej zarabia się oczywiście w województwie mazowieckim.

Zarobki pracowników szeregowych w zależności od województwa
Zarobki pracowników szeregowych w zależności od województwa© Kodilla | Bartłomiej Mielniczek

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (287)