Jutro matura z matematyki. Zrób sobie powtórkę na smartfonie

Strona głównaJutro matura z matematyki. Zrób sobie powtórkę na smartfonie
04.05.2016 15:13
Jutro matura z matematyki. Zrób sobie powtórkę na smartfonie

Egzamin maturalny z matematyki od lat uznawany jest za trudny. Wiele osób jest zdania, że nie powinien być obowiązkowy, choć matematykę nazywa się królową nauk. Dlatego przygotowałam kilka aplikacji, które mogą pomóc w powtarzaniu materiału i ćwiczeń przed jutrzejszym egzaminem. Mam nadzieję, że dzięki nim maturzyści poczują się pewniej.

Matura+ Matematyka

Matura+ Matematyka dla Androida to świetna aplikacja do nauki nie tylko matematyki, ale przede wszystkim rozwiązywania testów maturalnych na poziomie podstawowym. Zadania zostały przygotowane zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na rok 2016 przez nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu maturalnego.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W aplikacji znajduje się 270 pytań testowych, podzielonych na 9 kategorii. Można rozwiązywać je według kategorii, w trybie losowania pytań ze wszystkich działów lub zmierzyć się z przykładowym egzaminem. Po rozwiązaniu dostatecznej liczby zadań aplikacja podlicza wyniki i generuje statystyki. Dzięki temu można dowiedzieć się, który dział wymaga jeszcze pracy.

Testy Maturalne

Testy Maturalne to aplikacja dla Androida, zawierająca pytania z przykładowych zestawów egzaminacyjnych CKE wraz z odpowiedziami z matematyki, języka angielskiego i WOS-u. Pytania zostały przygotowane dla poziomu podstawowego i rozszerzonego matury.

Testy Maturalne - aplikacja stworzona przez nauczycieli KLO

Zadania można rozwiązywać w dowolnej kolejności. Po udzieleniu odpowiedzi aplikacja poinformuje o liczbie zdobytych punktów i poda prawidłowe odpowiedzi. Do zadań można wracać by poprawić swoje wyniki, można też wyczyścić dane i przystąpić do rozwiązywania testów od nowa.

Zadania z matematyki (Matematicus)

Zadania z matematyki to aplikacja pomagająca rozwiązywać standardowe zadania z matematyki na poziomie szkoły średniej i gimnazjum. Choć brakuje w niej niektórych popularnych typów zadań, uważam ją za godną polecenia. Z jej pomocą można podejrzeć kroki niezbędne do rozwiązania różnych zagadnień, także z możliwością podania własnych wartości i sprawdzenia wyników.

Matematikus - Zadania z matematyki

W aplikacji można rozwiązywać zadania związane z obliczaniem potęg, pierwiastków, procentów, geometrycznych (pola, obwody, kąty), funkcjami (pierwiastki, miejsca zerowe, pochodne), ciągami geometrycznymi i arytmetycznymi, układami równań liniowych i tym podobnymi. Można też podawać własne wartości i sprawdzać wyniki z własnymi obliczeniami, a dzięki podanym kolejnym krokom można przeanalizować własne rozwiązanie.

Tablice matematyczne SGGW

Przegląd nie będzie kompletny bez znanych od przynajmniej dwóch pokoleń Tablic matematycznych SGGW, zatwierdzonych przez MEN, które zostały wydane także w wersji elektronicznej dla Androida. Znajdziemy tu wszystkie wzory, które można mieć przy sobie podczas egzaminu maturalnego, a także tablice wartości funkcji trygonometrycznych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

SkumajTV i Skumaj! Tablice Matematyczne

Skumaj! Tablice to nieco inne podejście do standardowych tablic matematycznych. Zawarte w tej aplikacje informacje praktycznie nie różnią się od tego, co znajdziemy w zatwierdzonych przez MEN tablicach SGGW, ale w tej aplikacji nawigacja jest nieco łatwiejsza.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

O Skumaj! warto wspomnieć także dlatego, że twórcy aplikacji prowadzą bardzo przydatny kanał z lekcjami matematyki na YouTubie. Celem kanału jest przedstawienie w przystępny sposób metod rozwiązywania zadań, które pojawiły się na maturach i maturach próbnych. Warto zajrzeć do działu „Pewniaki maturalne”.

Skumaj! || Przykładowa Matura CKE 2015 - Zadanie 19.

Tablice matematyczne można pobrać dla iOS i Androida. Autorzy przygotowali też tablice dla zdających maturę międzynarodową (IBO) dla Androida i iOS.

Sztuczki matematyczne

Sztuczki matematyczne to aplikacja dla tych, którzy niekoniecznie chcą rozwiązywać zadania maturalne, ale pragną nauczyć się szybciej liczyć. Umiejętność ta przyda się nie tylko podczas egzaminu z matematyki, ale też fizyki, chemii i w życiu codziennym. Zaprezentowane w aplikacji sztuczki warto znać, niezależnie od wieku. Interfejs Sztuczek matematycznych został już przetłumaczony na język polski.

Math Tricks (Android app) v99

W aplikacji można nauczyć się szybko podnosić liczby do kwadratu, mnożyć przez 9, dzielić przez 5, odejmować, wyliczać pierwiastki i tym podobne. Wiele z tych operacji wygląda na trudne, ale znając proste sztuczki można nauczyć się obliczać wynik w kilka sekund, bez pisania. W aplikacji można konkurować ze znajomymi na tym samym urządzeniu lub przez Play Games.

Informator dla Maturzystów '16

Na koniec kolejny klasyk, z którego korzysta przynajmniej drugie pokolenie – informator wydawany przez Perspektywy, od dwóch lat dostępny także w wersji mobilnej. W bazie znajdują się informacje o ponad 400 uczelniach, wraz z wymaganiami dotyczącymi matury i profilach poszczególnych kierunków.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Znajdują się tu też informacje o tym, jak zdać maturę, wybrać studia i przetrwać na pierwszym roku.

Informator dostępny jest dla Androida i iOS.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)