„Kafelkowy” Office to kwestia czasu

Marcin Paterek

31.01.2013 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dostępne w sprzedaży od wtorku pakiety Office 2013 i Office 365 zostały przystosowane do interfejsu dotykowego, sieci społecznościowych i pracy w chmurze — czyli do tych samych wartości, które przyświecały tworzeniu Windows 8. Mimo to o tegorocznych edycjach nie można powiedzieć, że stanowią integralną część nowego systemu. Wręcz przeciwnie, uruchamianie ich w trybie klasycznym świadczy o mocnym zakorzenieniu w systemach „z poprzedniej epoki” (przy założeniu, że Windows 8 jest faktycznie rewolucją na miarę Windows 95). Jest to o tyle dziwne, że Microsoft wyraźnie zmierza do ujednolicenia interfejsów we wszystkich swoich produktach, a premiera nowego Office’a byłaby doskonałą okazją do poszerzenia „kafelkowej” oferty.

Obraz

Te wątpliwości postanowił rozwiać P.J. Hough, wiceszef działu Office w Microsofcie. Okazuje się, że największym problemem była… sama natura pakietu. Nasze aplikacje nie zostały od podstaw stworzone do pracy z wykorzystaniem dotyku. Natomiast jeśli spojrzymy na to, co zrobili ludzie z zespołu Windows podczas projektowania nowego interfejsu, od razu widać, że dotyk był dla nich najważniejszy — stwierdził Hough. Włożyliśmy wiele wysiłku w przystosowanie aplikacji Office do urządzeń dotykowych, ale wymagania, jakie Windows stawia programom, różnią się od obecnych możliwości pakietu — dodał nieco tajemniczo. Prawdopodobnie chodzi o mechanizm udostępniania treści, który jest wbudowany w nowy system. Office 2013 i 365, podobnie jak poprzednie edycje, wykorzystują do tego celu własne rozwiązania, które z kolei nie są naturalnie wspierane przez Windows 8.

W tym momencie rodzi się pytanie: dlaczego zespół odpowiedzialny za rozwój pakietu Office nie przebudował aplikacji tak, by integrowały się z nowym systemem? Hough utrzymuje, że Microsoft nie chciał śpieszyć się z wprowadzaniem funkcji, by nie ryzykować wprowadzania na rynek niedopracowanego produktu. Myślę, że błędem byłoby wzięcie tego, czym obecnie dysponujemy, i zmuszenie do pracy w środowisku Windows 8. Z czasem jednak będziemy musieli przemodelować nasze aplikacje. Zaprojektować je na nowo — wyjaśnia. Do tego celu członkowie zespołu mają wykorzystać doświadczenie, jakie zdobyli podczas przygotowywania Lync i OneNote, dwóch programów z rodziny już przystosowanych do nowego interfejsu. Kafelkowy Office jest więc kwestią czasu — o ile tylko Microsoft zdoła przekonać ludzi, że warto korzystać z Modern UI.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)