Kamień milowy Mac App Store

Kamień milowy Mac App Store

12.12.2011 16:59, aktualizacja: 13.12.2011 15:31

Firma Apple udostępniła stronę iTunes Rewind, która promuje najpopularniejsze aplikacje w App Store i najpopularniejszą muzykę i książki ze swoich sklepów, oraz podała statystyki dotyczące swojego młodszego sklepu — Mac App Store. Po niecałym roku działania Mac App Store przeskoczył poprzeczkę 100 milionów pobrań.

100 milionów pobrań od 6 stycznia to jednocześnie dużo i mało. Należy pamiętać, że Mac App Store to jedyna w swoim rodzaju platforma dystrybucji oprogramowania dla pełnowymiarowych komputerów, która dostępna jest dla dwóch najnowszych wersji systemu Mac OS X. Powoduje to, że nie do końca daje się go porównać z sklepem z aplikacjami mobilnymi, zwłaszcza z App Store, który jest jedynym źródłem aplikacji dla (niezjailbreakowanych) urządzeń z iOS. W sklepie firmy Apple znajdziemy produkty dla Maków firmy Autodesk (AutoCAD WS), Adobe (Photoshop Elements), i krąży plotka, że Microsoft umieści kolejną wersję Office'a dla Mac OS X w tym sklepie. Najpopularniejsze aplikacje z Mac App Store nie zostały objęte iTunes Rewind, ale ze strony sklepu wiadomo, że aplikacją roku został Pixelmator, a grą roku Cywilizacja V.

Niestety nie wiemy ile dokładnie aplikacji znajduje się w Mac App Store. Apple mówi o tysiącach płatnych i darmowych programów, ale wiadomo jak to jest z takimi liczbami — mogą być 2 tysiące, a mogą być 22. Ponadto do tych 100 milionów pobrań wliczają się aplikacje firmy Apple, w tym sam system Mac OS X 10.7 (Lion), więc ciężko ocenić faktyczną wagę wydarzenia. Trzeba jednak przyznać, że taka ładna liczba dobrze wygląda w materiałach prasowych. Zresztą niektórzy deweloperzy, na przykład Autodesk, algoriddim czy Pixelmator, wydają się być zadowoleni z promocji, jaką zagwarantował App Store ich aplikacjom. Ponadto obecnie Mac App Store jest najszybciej rosnącym sklepem z oprogramowaniem, mimo wielu niepochlebnych głosów na na jego temat. Ale na horyzoncie widać już konkurencję — Windows Store, który będzie integralną częścią Windowsa 8.

Tymczasem App Store przekroczył 18 miliardów pobrań, Android Market 10 miliardów (i bardzo hucznie to świętuje), a Windows Phone Marketplace ma ponad 40 tysięcy aplikacji, ale o pobraniach nic nie wiadomo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)