Każdy może dostać taką wiadomość. Lepiej nie odpisywać

CERT Polska ostrzega Polaków przed oszustwem
CERT Polska ostrzega Polaków przed oszustwem
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak

21.07.2023 14:07, aktual.: 22.07.2023 21:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CERT Polska ostrzega Polaków przed kolejną kampanią, za pośrednictwem której oszuści chcą wyłudzić pieniądze. Aby zwiększyć swoje szanse posługują się szantażem i groźbą ujawnienia w rzeczywistości nieistniejących materiałów.

CERT Polska to zespół działający w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. Zajmuje się szeroką pojętym bezpieczeństwem komputerowym i zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Wydawane przez CERT Polska ostrzeżenia dotyczą z reguły kampanii zakrojonych na szerszą skalę, które potencjalnie mogą dotknąć każdego Polaka korzystającego z Internetu. Tak samo jest w tym przypadku.

Próba wymuszenia zapłaty w bitcoinach

Jak możemy wyczytać w wydanym komunikacie, cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail, w których podają się za "hakera". Twierdzą, że uzyskali dostęp do komputera adresata i znajdujących się na nim informacji przy pomocy szkodliwego oprogramowania. Do zainfekowania systemu operacyjnego miało dojść za pośrednictwem "stron dla dorosłych".

Posługując się szantażem oszuści chcą wyłudzić zapłatę w bitcoinach. Rozsyłany e-mail zawiera groźbę. W przypadku nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie lub powiadomienia kogoś o otrzymanej wiadomości "haker" ma zrobić użytek z pozyskanych informacji. Chodzi o rzekome wykorzystanie pozyskanych kontaktów, wiadomości, a nawet nagrań z kamery.

W rzeczywiści cała historia jest zmyślona. CERT Polska uspokaja, że to spam i nie należy reagować ani niczego się obawiać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie zgłosić podejrzanego e-maila?

Jednocześnie eksperci przypominają, że nie tylko w tym przypadku, ale w wielu podobnych należy zachować ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić podejrzane wiadomości np. do CERT Polska.

Jak pisał ostatnio Oskar Ziomek, drogą zgłaszania incydentów bezpieczeństwa do specjalistów z CERT Polska jest strona internetowa incydent.cert.pl. W przypadku oszustw SMSowych warto skorzystać z numeru 799-448-084. Można też wysyłać zgłoszenia do naszej redakcji za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza.

Mateusz Tomczak, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)