Każdy może dostać taką wiadomość. Lepiej nie odpisywać

Każdy może dostać taką wiadomość. Lepiej nie odpisywać

CERT Polska ostrzega Polaków przed oszustwem
CERT Polska ostrzega Polaków przed oszustwem
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak
21.07.2023 14:07, aktualizacja: 22.07.2023 21:41

CERT Polska ostrzega Polaków przed kolejną kampanią, za pośrednictwem której oszuści chcą wyłudzić pieniądze. Aby zwiększyć swoje szanse posługują się szantażem i groźbą ujawnienia w rzeczywistości nieistniejących materiałów.

CERT Polska to zespół działający w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. Zajmuje się szeroką pojętym bezpieczeństwem komputerowym i zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Wydawane przez CERT Polska ostrzeżenia dotyczą z reguły kampanii zakrojonych na szerszą skalę, które potencjalnie mogą dotknąć każdego Polaka korzystającego z Internetu. Tak samo jest w tym przypadku.

Próba wymuszenia zapłaty w bitcoinach

Jak możemy wyczytać w wydanym komunikacie, cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail, w których podają się za "hakera". Twierdzą, że uzyskali dostęp do komputera adresata i znajdujących się na nim informacji przy pomocy szkodliwego oprogramowania. Do zainfekowania systemu operacyjnego miało dojść za pośrednictwem "stron dla dorosłych".

Posługując się szantażem oszuści chcą wyłudzić zapłatę w bitcoinach. Rozsyłany e-mail zawiera groźbę. W przypadku nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie lub powiadomienia kogoś o otrzymanej wiadomości "haker" ma zrobić użytek z pozyskanych informacji. Chodzi o rzekome wykorzystanie pozyskanych kontaktów, wiadomości, a nawet nagrań z kamery.

W rzeczywiści cała historia jest zmyślona. CERT Polska uspokaja, że to spam i nie należy reagować ani niczego się obawiać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie zgłosić podejrzanego e-maila?

Jednocześnie eksperci przypominają, że nie tylko w tym przypadku, ale w wielu podobnych należy zachować ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić podejrzane wiadomości np. do CERT Polska.

Jak pisał ostatnio Oskar Ziomek, drogą zgłaszania incydentów bezpieczeństwa do specjalistów z CERT Polska jest strona internetowa incydent.cert.pl. W przypadku oszustw SMSowych warto skorzystać z numeru 799-448-084. Można też wysyłać zgłoszenia do naszej redakcji za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza.

Mateusz Tomczak, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)