KDE SC 4.4.0 wydane

KDE SC 4.4.0 wydane

Grzegorz Niemirowski
09.02.2010 21:23, aktualizacja: 10.02.2010 11:38

Wydano finalną wersję 4.4.0 popularnego oprogramowania KDE Software Compilation, zawierającego środowisko graficzne oraz zbiór aplikacji. Jego nazwa kodowa to Caikaku. Najnowsza wersja przynosi 7293 rozwiązane błędy oraz 1433 nowe funkcje. Przy okazji zmieniono także wygląd strony projektu.

Jedną z ważniejszych nowości jest nowe środowisko graficzne Plasma Netbook, przeznaczone dla netbooków i małych laptopów. Ma ono wiele wspólnego z tradycyjnym środowiskiem Plasma Desktop ale zostało przystosowane do małych ekranów oraz obsługi dotykowej. Posiada funkcję Newspaper, która za pomocą widgetów może wyświetlać różne informacje z Internetu. Inne zmiany to ulepszenia w funkcjach społecznościowych w ramach inicjatywy Social Desktop. Dzięki widgetowi Community można wyszukiwać znajomych i wysyłać im wiadomości. Widget Social News pozwala śledzić aktywność społeczności a widget Knowledge Base pomaga znajdować odpowiedzi w bazie wiedzy. Kolejna ciekawa nowość w KDE SC to obsługa kart. Menedżer okien KWin pozwala grupować okna wielu aplikacji i przełączać się między nimi za pomocą kart. Można też dokować okna do brzegu ekranu oraz maksymalizować przeciągając. Poprawiono także animacje i ulepszono szybkość działania środowiska. Dodano także nowe motywy graficzne.

Wyszukiwanie nowych programów stało się łatwiejsze dzięki ulepszeniom w aplikacji GetHotNewStuff. Dodano w niej m.in. funkcje społecznościowe pozwalające komentować i oceniać programy. Użytkownicy mogą też uploadować wyniki swojej pracy wykonanej w niektórych aplikacjach. Z kolei w przeglądarka plików Dolphin doczekała się funkcji wyszukiwania semantycznego, oferwanego przez framework Nepomuk. Ponadto pierwsze aplikacje zaczęły korzystać z Akonadi, nowej funkcji przechowującej dane użytkownika.

KDE SC 4.4.0 można pobrać z mirrorów. Powinno się też niedługo zacząć pojawiać w paczkach poszczególnych dystrybucji Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)