Kim są wrogowie Zuckerberga? Ochrona szefa Facebooka kosztuje miliony

Kim są wrogowie Zuckerberga? Ochrona szefa Facebooka kosztuje miliony

Kim są wrogowie Zuckerberga? Ochrona szefa Facebooka kosztuje miliony
02.05.2016 09:39, aktualizacja: 02.05.2016 10:10

Kogo i czego boi się Mark Zuckerberg? Prezes największegoserwisu społecznościowego świata jest chroniony lepiej, niżwiększość głów państw – nad jego bezpieczeństwem całodobowoczuwa czterech osobistych ochroniarzy, a to tylko część nakładówna ten cel. Tylko w zeszłym roku wydano na to 4,26 mln dolarów,ponad dwadzieścia razy więcej, niż kosztowała ochrona szefaApple, Tima Cooka.

Przedstawione przez Bloomberga dane zaskakują – każąc sądzić,że albo Zuckerberg jest paranoikiem, albo ma potężnych wrogów.Mimo że Facebook nie działa przecież w branży związanej zenergią atomową, zbrojeniami czy farmacją, to ze wszystkich spółekindeksu S&P500, na ochronę swojego szefa wydaje najwięcej. Od2013 do 2015 roku na jego ochronę osobistą wydano 12,5 mln dolarów.

Oficjalnym uzasadnieniem tych kosztów są „obawy dotyczącebezpieczeństwa, ze względu na konkretne zagrożenie wynikające zpełnienia funkcji założyciela, dyrektora i prezesa".Bloomberg wskazuje jednak raczej nie na te funkcje, lecz pieniądze,wyliczając, że szef społecznościowego serwisu znalazł się wpierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na Ziemi. Jego majątekwynosić ma już 47 mld dolarów (choć trzeba pamiętać, żeznaczną jego część stanowią po prostu akcje Facebooka).

Inni miliarderzy najwyraźniej jednak takich obaw nie mają.Słynny magnat finansowy Warren Buffet na swoją ochroną wydał wzeszłym roku raptem 370 tys. dolarów. Wspomniane Apple zapłaciłoza bezpieczeństwo Tima Cooka 209 tys. dolarów. Ochrona znanego zekstrawaganckiego stylu życia Larry'ego Ellisona kosztowała OracleCorporation 1,53 mln dolarów.

Obraz

Należy podkreślić, że Facebook, mimo że jest notowanąpublicznie spółką, długo tych danych nie ujawniał giełdowyminwestorom. Został do tego zmuszony przez amerykańską komisjępapierów wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commision),która w sierpniu zapytała, dlaczego koszty bezpieczeństwaZuckerberga nigdy nie były wpisane na listę podatkowych odpisów. Wodpowiedzi przedstawiciele Facebooka stwierdzili, że to podyktowana„troską o bezpieczeństwo decyzja biznesowa". Jak widaćnawet samą informację o wydatkach na bezpieczeństwo szefa serwisuuznano za niebezpieczną. Dopiero po dyskusjach z członkami komisjizdecydowano się zmienić podejście i dane te ujawnić.

Zapewne coś w tych obawach jest. Dowiedzieliśmy się otóż, żew posiadłości Zuckerberga zamontowano wyrafinowany systembezpieczeństwa, a całodobową ochronę zapewnia czterech osobistychochroniarzy, opłacanych po 80 tys. dolarów rocznie na głowę. Ichdowódcą jest były agent Secret Service, który wcześniej dbał oBaracka Obamę, z pensją 200 tys. dolarów rocznie. Do tego dochodzązabezpieczone auta, samoloty, sprawdzanie miejsc, w którychZuckerberg się ma pojawić... wygląda na to, że potencjalnyzamachowiec tradycyjnymi metodami niewiele tu wskóra.

Udziałowcom Facebooka finansowy serwis wyjaśnia, że to wszystkojest dla nich bardzo dobrą wiadomością. Cytując eksperta z firmyAfimac Global, zajmującej się osobistym bezpieczeństwem VIP-ów,utrzymuje, że bezpieczeństwo szefów spółek musi byćpriorytetem, szczególnie tam, gdzie wszystko obraca się wokółpostaci założyciela.

Szczerze mówiąc, wydaje się to jednak dość wątpliwe. Skoroaż tyle zależy od Zuckerberga, to oznacza, że wartość Facebookabez swojego szefa jest daleko niższa – i jeden udany zamachdoprowadziłby do zachwiania potęgi firmy. Upadek Facebooka ma zaśprzecież konkretną rynkową wartość, niewątpliwie daleko wyższą,niż cena sportowego karabinu do *strzelań długodystansowych.*Przypomnijmy, że obecnyrekordzista, brytyjski snajper Craig Harrison, zdołał podczasostatniej wojny w Afganistanie zlikwidować przeciwnika z odległości2475 metrów, zaś trafienia z odległości ponad kilometra nie sąjuż dla współczesnej broni niczym niezwykłym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)