Klienci Oracle pomogą przejąć Suna?

Klienci Oracle pomogą przejąć Suna?

Wojciech Cybulski
11.12.2009 17:55, aktualizacja: 11.12.2009 20:54

Oracle poprosiło swoich strategicznych klientów, by ci pomogli nakłonić Komisję Europejską do wyrażenia zgody na przejęcie firmy Sun Microsystems wraz z należącą do niej bazą MySQL.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska jako unijny regulator rynku nie chce wyrazić zgody, by Oracle kupiło Suna wraz z bazą MySQL, gdyż niedoszły nabywca ma już w swojej ofercie inną bazę danych. Zdaniem KE stanowi to oczywisty konflikt interesów i może spowodować niekorzystny dla konsumentów spadek konkurencji w UE. Problem jednak w tym, że Sun Microsystems stoi u progu bankructwa i jedynie przejęcie może uratować korporację przez upadkiem.

Oracle próbując wszelkimi dostępnymi metodami przekonać KE do zmiany stanowiska, poprosiło o pomoc swoich klientów. Ośmioro z nich - m.in. Ericsson, Vodafone oraz Brytyjska Agencja Broni Atomowej - zostanie wkrótce przesłuchanych na zamkniętym, trwającym dwa dni posiedzeniu Komisji. Co ciekawe, pojawi się na nim nawet przedstawiciel Microsoftu, choć producenta systemów Windows trudno nazwać klientem Oracle. Uczestniczące w spotkaniu firmy i instytucje spróbują nakłonić Komisję Europejską do wyrażenia zgody na transakcję, która ich zdaniem jest bardzo przejrzysta i zawiera jasny plan przejęcia Suna wart 7 mld dolarów.

To nie pierwsza próba nakłonienia KE do pozytywnego rozpatrzenia wniosku Oracle. O zgodę na przejęcie apelowali m.in. obecni i byli działacze Suna, komentatorzy rynku IT a nawet amerykański Senat. Jednak jak dotąd europejski regulator rynku pozostał niewrażliwy na argumenty zwolenników transakcji. Czy Komisja Europejska zmieni zdanie po przesłuchaniu klientów Oracle oraz niezwiązanych z postępowaniem firm takich jak Microsoft, czas pokaże...

Aktualizacja, 11.12.2009, 20:47

Z informacji ujawnionych po dzisiejszych przesłuchaniach wynika, że większość firm wspiera przejęcie Suna przez Oracle. Przeciwnikami tej transakcji są jednak najwięksi gracze na bazodanowym rynku - Microsoft i SAP oraz Monty Widenius, twórca pierwszej wersji MySQL. Uważają oni, że przejście Open Source'owej bazy danych w ręce Oracle może zaszkodzić konkurencyjności na rynku baz danych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)